Sauna a saunování

Stará dobrá sauna

Teplovzdušné, horkovzdušné i parní lázně byly známé již v dávné historii lidstva. Během tisíců let zaznamenaly obrovské změny. Od vyhřátého koutku v jeskyni přes sruby až k nejmodernějším baleným montovatelným prvkům z prvotřídního dřeva s vynikající izolací.

Od kamenů ohřívaných ohněm k moderním elektrickým topidlům střeženým elektronikou. Nejrozšířenějším typem je tzv. finská sauna, jejíž masové šíření do světa začalo v 60. letech minulého století.

Do podvědomí lidí se sauna dostala hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění.

Je však nutné poznamenat, že saunování je individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Pouze správným saunováním dosáhnete nejvššího uspokojení, uvolnění a určité životní radosti.

Materiál na stavbu sauny

Materiál používaný na stavbu sauny musí být kvalitní, trvanlivý a odolný vůči vysokým teplotám. Používané materiály jsou skandinávský smrk, kanadská borovice (HEMLOCK), cedr, polární borovice a africká vrba ABACHI. Jsou i jiné méně vhodné materiály ale jejichj použití se nedoporučuje. Více o materiálech na stavbu sauny se dočtete zde

Pořiďte si vlastní saunu.

Jste příznivci pravidelného saunování, ale neradi docházíte do veřejných saun? Dopřejte si pohodlí a pořiďte si saunu domů.

Domácí kutilové si saunu mohou vybudovat sami z nakoupeného materiálu. Je však nutné upozornit na to, že i když v některých supermarketech jsou prodávány palubky jako skandinávský smrk, nemají tyto palubky se skandinávským smrkem používaným na sauny nic společného. Palubky prodávané ve zmíněných supermarketech jsou určeny čistě pro chalupářské potřeby a uzpůsobeny spíše běžnému klimatu. Palubky pro sauny jsou vyráběné z kvalitní suroviny, jsou speciálně upravované a vždy nejméně dvakrát sušené. Proto kutilům doporučujeme nakupovat materiál výhradně u saunových výrobců. U nich si mohou pořídit i saunové topidlo a další doplňky do sauny.

Mnohem výhodnější (a pohodlnější) než kutit si saunu sám je nechat si saunu zhotovit na klíč. Stavbu na klíč provedou pracovníci firmy odborně a tedy kvalitně, během 1 - 2 dnů, s poskytnutím záruky. Seriozní firma nabídne zákazníkovi při nákupu sauny spotřebitelský úvěr.

Začínáte uvažovat o vybudování sauny, infrasauny, nebo parní lázně?

Rychlost a odborná způsobilost

Vzorková prodejna saun by měla být "předváděcím a informačním centrem", ve kterém si zákazník může vše prohlédnout , kde mu fundovaní lidé odborně poradí a dle jeho podkladů co nejrychleji zpracují a předloží cenovou nabídku.