Sauna a saunování

Jak se připravit na stavbu sauny?

Umístění sauny.

Saunu lze vybudovat v podstatě v jakémkoli prostoru domu – na zahradě, ve sklepě, v suterénu, v podkroví nebo přímo v koupelně. Většina výrobců totiž kromě standardních a typových výrobků bez problémů dokáže vyrobit saunu na zakázku, přizpůsobenou konkrétním možnostem.

Velikost sauny.

Před stavbou byste si kromě velikosti prostoru měli ujasnit, kolik osob najednou bude saunu využívat (pro jednu osobu je nutné počítat zhruba se dvěma čtverečními metry, sauna pro rodinu se 3 až 4 členy by měla mít plochu asi 7 metrů čtverečních). Výška sauny se pohybuje kolem dvou a půl metru, horní lavice (pokud tam nějaká bude) by měla být od stropu vzdálena přibližně metr, aby se na ní dalo pohodlně sedět.

Tepelná odolnost sauny.

Celá sauna s veškerým zařízením by měla odolávat teplotám kolem 130 °C.

Stavební připravenost.

Ověřte si také, jaké požadavky klade vybraná firma na stavební připravenost. Pro stavbu sauny je většinou potřeba odvětrávaný prostor, rovná podlaha s dlažbou, samostatně jištěný přívod elektrické energie vedoucí na místo silové části ovládací skříňky. Pro panelovou saunu je nutné počítat s asi pěticentimetrovou mezerou mezi stěnou sauny a stěnou místnosti, vestavěné sauny potřebují pod kamny otvor pro přisávání vzduchu (asi 50 cm2) a pod stropem otvor pro odsávání vzduchu (cca 100 cm2).

Záruční doba sauny.

Zeptejte se také na délku a podmínky záruky: někteří výrobci ji prodlužují nad rámec zákonných 24 měsíců.