Prezentation

Zodpovězené dotazy o saunování.

Jméno: Kateřina
Příjmení: Valiková

Název Dotazu: Infrasauna

Dotaz: Dobrý den, s manželem si na důchod chceme pořídit infrasaunu, ale ne tu, co má každý market, tam nám nejsou schopni říct, co je to za technologii, apod...kladou důraz na dřevo. Děkuji za Vaši radu.

Odpověd: Dobrý den, děkuji za dotaz a velice jednoduchá odpověď...jedině technologii LavaTech od rakouského Physiothermu. Doporučuji přímé zastoupení pro ČR a SK na webu www.physiotherm.cz mají prodejnu v Praze a dokáží nejen poradit, ale mají k dispozici i testovací kabinu pro zákazníky. Hezký večer přeji..


Jméno: Robert
Příjmení: Rychnovský

Název Dotazu: Dotay na venkovní umístění infrasauny.

Dotaz: Dobrý den. Chtěl jsem se Vás zeptat, za jakých podmínek lze umístit ven vnitřní infrasaunu... Je nutné ji něčím obložit a pak zastřešit...či stačí jen zabezepčit, by na ni nepršelo? Jde mi především o bezpečnost. Rádi bychom infrasaunu měli celoročně na terase. Je to možné?...Za jakých podmínek? Děkuji S pozdravem Rychnovský

Odpověd: Dobrý den, jak správně píšete infrasauny jsou primárně vnitřní tedy interierové. Pokud ji chcete umístit do exteriéru je třeba zajistit ochranu proti vlhkosti a z důvodu tepelného komfortu při užívání min 15 stupňů C i v zimních podmínkách. Doporučuji se obrátit na nějakou osvědčenou firmu, která Vám může vše nabídnout i na míru tzv vestavbu infrakabiny a pak není problém. Doporučuji např www.infrasauny.cz mají skvělou rakouskou technologii a zkušenosti s tímto řešením. Hezký den..


Jméno: Yvona
Příjmení: Pavliková

Název Dotazu: rakovina

Dotaz: Ráda bych koupila přátelům poukaz do pivních lázní, ale chci se zeptat jestli to kamarádce nemůže ublížit, je po operaci prsu kde měla malý nádor.Je to už 6let a léky už rok neužívá na rakovinu. Jedná se o infrasaunu. Dá se říci po jaké době se může jít do infrasauny po operaci? Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, infračervená kabina (infrasauna) Vám nemůže ublížit jelikož infračervené záření je pro nás přirozené. Rozlišujeme pouze kvalitu technologie, která ovlivňuje vnímání tepla a tím je procedura příjemná a zdravá či méně příjemná u širokospektrálních zářičů. Obecně se ale nemusíte bát a infra jedině doporučuji jako šetrnou proceduru..


Jméno: Zdeněk
Příjmení: Joch

Název Dotazu: Obuv v sauně

Dotaz: Dobrý den, je vhodné, resp. dovolené, používat ve veřejné finské sauně ochrannou obuv? Pokud ano, tak jakou (plastové nebo pryžové žabky)? Dala by se taková obuv považovat za určitou ochranu před infekcí (plísně, viry ...)? Musí být toto uvedeno v provozním řádu sauny? Děkuji za odpiověď.

Odpověd: Dobrý den, není to přímo v sauně vhodné a ve veřejných saunách zakázané. Obuv se odloží před vstupem do sauny a v sauně jsou buď dřevěné nebo plastové rohože, které se čistí po skončení provozu sauny ,dle provozního řádu sauny schváleného příslušnou hygienou.


Jméno: Jarda
Příjmení: Novotny

Název Dotazu: Bolesti

Dotaz: Dobry den, S kamaradem jsem zacal chodit do finske sauny. Pri ochlazovani v bazenku me vsak okamzite zacnou bolet lytka a citim v nich hrozny tlak jak kdyby mely vybuchnout (coz mi kdysi, kdyz jsem obcas byl v saune nedelalo). Zajimalo by me jestli jste se s necim podobnym nesetkal. Moc dekuji za odpoved

Odpověd: Dobrý den, nesetkali ,ale zkuste pomalejší ochlazování, nejdříve vlažnou vodou na lýtka a pak ochlazovacím bazénkem.


Jméno: Petra
Příjmení: Doležalová

Název Dotazu: Dotaz

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat, proč se nemá kojenci po saunování ochlazovat hlava, necháváme mu téct proud studené vody na tělo i hlavu. Děkuji za odpověď. Petra

Odpověd: Vzhledem k tomu,že hlavička (kost lebeční) není zcela vyvinutá stačí jen vlažná voda a chladné prudké ochlazení lekaři nedoporučují.


Jméno: Vitalija
Příjmení: Mihaličova

Název Dotazu: Kombinacia

Dotaz: Zdravim Vas,moze sa kombinovat infra a finska sauna v jeden den?Ak ano aka dlzka pobytu je povolena v infra.Mam info ze sa nekombinuje.Dakujem

Odpověd: Dobrý den, pokud v jeden den navštívíte finskou saunu i infrakabinu, není v tom problém. Spíše to nemá smysl, samozřejmě pokud již budete tyto procedury kombinovat, doporučuji v sauně nižší teplotu a nebýt moc dlouho v potírně a infrakabinu nějakou kvalitní a nízkoteplotní s pobytem cca 20 min jinak obyčejné širokospektrální zářiče, které vytvoří teplotu podobnou jako v sauně nemá smysl kombinovat.


Jméno: Pavel
Příjmení: Novák

Název Dotazu: rada

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc..., ve finské sauně by se měli dělat tři prohřívací cykly, zajímalo by mě, jestli se do těch cyklů počítá i solná parní inhalace, aroma parní lázeň nebo vario sauna..., já jsem udělal tři cykly finské sauny a pak ještě dva solné parní inhalace..., tak nevím, jestli mám brát tu inhalaci jako saunu nebo jen takový chvilkový dýchánek, který můžu ještě k finské sauně bez problému přidat. Děkuji za info a pěkný den

Odpověd: Dobrý den, saunování je především pocitová záležitost a tedy pokud Vám po třech prohřátí v klasické sauně je příjemný další pobyt v jiné potírně není v tom žádný problém..


Jméno: Mia
Příjmení: Pavelova

Název Dotazu: Saunovanie po operácii

Dotaz: Dobrý deň, zaujímalo by ma po akej dlhej dobe a aké druhy sáun môžem použiť po hysterektomii (t. Č 9tyzden).ďakujem za odpoveď

Odpověd: Dobrý den, tento dotaz je úzce spjat s aktuálním stavem po zákroku, který je velice individuální. Doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem. Obecně finskou saunu až po 100% zotavení, kvalitní infra již po vyndání stehů a pokud je normální průběh bez komplikací..


Jméno: Renata
Příjmení: Ř

Název Dotazu: křečové žíly

Dotaz: Dobrý den, před týdnem jsem byla na vypichování křečových žil, po týdnu už nemusím nosit stahovací punčochy, ale mám ještě modřiny, můžu použít doma infrasaunu? Děkuji předem za odpověď

Odpověd: Dobrý den, vzhledem k tomu, že nevím jakou technologii infrakabině máte, nemohu Vám z jistotou odpovědět. Není infra jako infra...


Jméno: Tomáš
Příjmení: Opalja

Název Dotazu: Sauna - plavání

Dotaz: Chtěl jsem se zeptat jak doporucujete kombinovat finskou saunu a kondiční plavání, zda nejdřív bazén a potom saunu, nebo spíše naopak, či zda je to v tomto případě úplně jedno. Dekuji moc za vaši odpověď.

Odpověd: Dobrý den, toto téma zde bylo již mnohokrát diskutováno..spíše se kloním k variantě plavání a po té jako relax a pro regeneraci sauna. Obecně sauna ideálně samostatně, příp. po výkonu ne před...hezký nový rok!


Jméno: Martina
Příjmení: K.

Název Dotazu: zvýšená srážlivost krve

Dotaz: Dobrý den, mám doma infrasaunu a používala jsem ji v době, než jsem prodělala trombózu v noze. Zároveň mi byla zjištěna Leidenská mutace. Ráda bych i nadále využívala svou infrasaunu, jen se nikde nemohu dozvědět, zda pro mě nepředstavuje zbytečné riziko. Nevadilo by mi přizpůsobit pobyt v sauně na kratší dobu s nižší teplotou. Jaký je váš názor? Děkuji

Odpověd: Dobrý den, nevím jakou infrakabinu máte, ale ze zdravotního hlediska mohu doporučit “nízkoteplotní” technologii, která je jednoznačně nejšetrnějsí. Ohledně zdravotního stavu vs saunování..samozřejmě konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Přeji pěkný nový rok!


Jméno: Viktor
Příjmení: S

Název Dotazu: Parní sauna a plavání

Dotaz: Dobrý den, jsem co se týče saunování celkem nováček a moc toho ještě nevím. Chodím celkem pravidelně plavat a v rámci vstupného je možno zajít i do parní sauny, kde je teplota 45-55stupnů a vlhkost blížící se ke 100%. Dělám to zatím tak, že si jdu zaplavat třeba 25minut, pak 10-15 min sauna znovu zaplavat znovu sauna a nakonec jdu plavat potřetí. Tudíž se saunuju mezi plaváním. Je to takhle ideální? nebo bych raději měl jít do sauny 2-3x ale v "celku" před// úplně po plavání ? a pak mě také zajímá schlazení..... hled vedle sauny je ledový bazének... o tom jak dlouho se má být v sauně to se píše všude, ale jak dlouho se chladit ? jen pár vteřin, nebo třeba minutu ? Bude to asi individiální, to chápu, ale co je optimální? Pozn. je mi 19 a zdravotně nemám omezení. Jde mi o posílení imunity, trochu o lepší výkon při plavání a regeneraci.

Odpověd: Dobrý den, pára vzhledem k teplotě není takový nápor na organismus jako finská sauna a tak jak ji kombinujete s bazénem je OK. Je to hodně pocitová záležitost a pokud Vám tento systém vyhovuje, pokračujte. Přeji příjemné saunování!


Jméno: Dalibor
Příjmení: Kučera

Název Dotazu: dotaz

Dotaz: Mám rýmu už víc než týden a nemohu se ji zbavit,můžu do suché sauny a případně to nepřehánět s ochlazováním?

Odpověd: Dobrý den, pokud máte jen rýmu, cítíte se dobře a jste bez teplot, není důvod, proč nejít do sauny..


Jméno: Lukáš
Příjmení: Smrčka

Název Dotazu: Infrazářič ve venkovní sauně při mrazech

Dotaz: Dobrý den, do jakých nejnižších teplot je možné používat infrazářiče v případě, že jsou ve venkovní sauně, která promrzne? Nemůžou mrazy nějak výrazně zkrátit jejich životnost? Konkrétně mě zajímají Philips Vitae případně jiné zářiče podobné kvality. Děkuji

Odpověd: Dobrý den, infračervené zářiče se používají v potírnách umístěných v interiéru. Ne že by se jim něco v mrazu stalo, ale procedura bude značně nepříjemná. Dovedu si představit situaci, kdy v mrazu lze předehřát potírnu krátce zapnutým topidlem finské sauny a pak při teplotě 20-25 stupňů teprve použít IR zářiče? Samozřejmě tento způsob použití lze volit jen u kombinovaných saun..na životnost by toto použití nemělo mít vliv, ale doporučuji použít IR technologii s celoživotní zárukou a to jsou jen jediné..LavaTech. Přeji šťastnou volbu!


Jméno: Vladimír
Příjmení: Živkovič

Název Dotazu: Ochrana vlasů při saunování Ano/Ne?

Dotaz: Dobrý večer, Viděl jsem v Rusku a Finsku, že tam lidi chrání vlasy v sauně. Pro saunování asi tak 1x týdně, mám si pořídit pokrývku hlavy (čepici) do parní lázně kde je 85C a 50-60% vlhko? Pokud ano, pak zda to má být čepice z ovčí vlny, merino vlny, bavlny nebo termolátky? Prosím doporučte. Děkuji předem.

Odpověd: Dobrý den, pokrývka hlavy se při saunování používá pro snížení teploty ve které se hlava nachází, jelikož ve finské sauně je přirozeně vyšší teplota čím sedíte výše, ne tedy pro ochranu vlasů. Spousta specializovaných e-shopů u nás tyto “čepice” do sauny má v nabídce, tedy není problém zjistit v jaké kvalitě, materiálech a ceně.


Jméno: Roman
Příjmení: Dvořák

Název Dotazu: Philips Vitae a kardiostimulátor

Dotaz: Dobrý den, lze použít infrazářiče Philips Vitae pro saunování s kardiostimulátorem, nebo jen zářiče Physiotherm LavaTechTM ?

Odpověd: Dobrý den, pokud máte kardiostimulátor jednoznačně doporučuji LavaTech, jelikož se jedná o nízkoteplotní speciální technologii infrazářičů díky čemu v potírně teplota nepřesahuje tělu přirozenou teplotu. Vitae technologie vyhřeje potírnu běžně na 60 stupně C čímž v podstatě simuluje finskou saunu a tím použití není tolik vhodné pro kardiaky apod. Přeji pěkný den.


Jméno: Lenka
Příjmení: Vedralová

Název Dotazu: Sofinka

Dotaz: Prosím o radu, mám jít na operaci kyčle, 3,-4,stupeň, třikrát jsem byla na operaci křeč. žil, je vhodná vířivka_?Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, dle popsaného zdravotního stavu hydromsáž není vhodná i z důvodu vysoké teploty vody. Na 100% ale doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem, jen ten zná Váš stav a doporučí či nedoporučí návštěvu vířivky, pěkný den přeji.


Jméno: Milan
Příjmení: Šulc

Název Dotazu: infrasauna po operaci menisku

Dotaz: Dobrý den. Kdy mohu navštívit infrasaunu po operaci menisku. Včera mi vyndali stehy. Děkuji za odpověď

Odpověd: Dobrý den, toto prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Předpoklad je pokud nejsou žádné komplikace tak po vyndání stehů můžete infrasaunu navštívit.


Jméno: Petr
Příjmení: Čechura

Název Dotazu: Sauna před posilováním

Dotaz: Dobrý den, v posilovně máme saunu. Chodím do ní vždy před cvičením, jsem tam maximálně 15 minut, zchladím se a jdu do odpočívárny. Než se dostanu do tělocvičny od doby, co jsem opustil saunu, uběhne tak půl hodiny. Jdu se protáhnout a až pak posilovat. Tím pádem vynechávám kardio cvičení, tudíž zahřátí před zátěží, a tuto roli mi přebírá právě ono saunování. Velice mi to vyhovuje, přijde mi, že se mi svaly skvěle uvolní a já je lépe protáhnu a lépe se připravím na zátěž. Ale většina literatury i příspěvků zde doporučuje saunu po tréninku. Myslíte tedy, že je sauna před tréninkem velký problém? Předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, sauna po tréninku nebo po zátěži se doporučuje právě pro regeneraci a uvolnění. Samozřejmě se myslí celá procedura tedy 3x potírna a 3x ochlazovna s odpočinkem. Pokud se jen krátce prohřejete a ochladíte, navíc pokud Vám to vyhovuje proč ne...přirozeně ideální před tréninkem či masáží je infrakabina z důvodu, že nezatěžuje organismus. Přeji pěkný den.


Jméno: ilona
Příjmení: horníčková

Název Dotazu: lavatech

Dotaz: dobrý den, jsou dva zářiče (přední a zadní)zn.lavatech v infrasauně pro jednu osobu dostačující? Není to málo?

Odpověd: Dobrý den, tato technologie je jiná a dokonalá. Z mé zkušenosti bohatě postačuje a pokud si vzpomínám i v zahraničí v provozech kde LavaTech běžně najdeme, vždy je jeden zářič na záda a jeden vepředu na jednu osobu. Doporučuji vyzkoušet a sama uvidíte. Pěkný den :)


Jméno: Adam
Příjmení: B

Název Dotazu: Točení hlavy

Dotaz: Dobrý den, většinou na konci prvního kola finské sauny se mě začne trochu točit hlava (po cca 8 minutách +/-). Jdu se zchladit a je to v pohodě, občas to nastane, i když v mírnějším režimu při druhém kole, třetí a občas čtvrté kolo prohřívání již neudělá nic (mimochodem ve třetím kole tam vydržím klidně i 15 minut). Čím to může být způsobeno?

Odpověd: Dobrý den, toto je častá a přirozená reakce těla než se aklimatizuje. Termoregulace pracuje, je to zátěž pro kardiovaskulární systém. Pokud budete mít špatný pocit, samozřejmě doporučuji konzultaci s lékařem a vyšetření zda finskou saunu můžete navštěvovat.


Jméno: jiri
Příjmení: striz

Název Dotazu: sauna

Dotaz: mohu do sauny při bolesti zad

Odpověd: Dobrý den, toto je hodně obecná otázka, jelikož neznám příčinu bolesti zad. Pokud máte bolesti ze sportu či běžného života, co má dnes většina lidí samozřejmě ano, sauna Vám uvolní svalstvo, prokrví a zpravidla bolesti zad ustupují. Pokud je bolest způsobena úrazem či na základě neurologického nálezu, kdy se doporučuje suché teplo, je potřeba spíše infrasauna, příp. konzultace s lékařem.


Jméno: Jan
Příjmení: Pros

Název Dotazu: péče o tělo

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zdali je po saunování vhodné namazat se olejem, či tělovým mlékem, případně čím je to nejvhodnější.

Odpověd: Dobrý den, čím si ošetříte pokožku po saunování je jedno. Jen by použitá kosmetika měla být kvalitní, jelikož po pobytu v sauně máte póry více otevřené a lépe pokožka saje a vstřebává přípravky, které použijete. Jsou i názory, že po sauně se nemá používat žádná kosmetika, z čímž se neztotožnuji..


Jméno: Pavel
Příjmení: Jameson

Název Dotazu: modřiny

Dotaz: Dobrý den, minulý týden jsem upadl a mám na těle 3 větší modřiny. Je možné jít ze zdravotního hlediska s modřinami do klasické sauny? Děkuji

Odpověd: Dobrý den, vzhledem k tomu že modřina je sraženina a čistě teoreticky hrozí rozprouděním krve při saunování komplikace, doporučuji alespoň týden počkat..


Jméno: Jirina
Příjmení: Rotteerova

Název Dotazu: antibiotika

Dotaz: Dobry den,zitra beru posledni davku antibiotik DoxyHEXAL 200mg, a tak bych se chtela zeptat kdy mohu zacit pouzivat infrasaunu.Predem dekuji za odpoved

Odpověd: Dobrý den, toto je spíše dotaz na lékaře, který Vám ATB předepsal, také neznám Vaši diagnózu, tedy důvod proč jste je brala..velmi obecně doporučuji týden po ATB a samozřejmě pokud budete zdravá, pěkný večer!


Jméno: Jiří
Příjmení: Frýbort

Název Dotazu: chronické nemoci

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, zda s chronickým onemocněním jater lze navštěvovat jakoukoliv saunu. Kdysi před cca 30 lety jsem přechodil žloutenku a od té doby mě nevychází jaterní testy. Finská sauna není prý dobrá. Pravidelně chodím do sauny již několik let a do všech typů. Děkuji za odpověď Frýbort

Odpověd: Dobrý den, jak již bylo mnohokrát řečeno, finská sauna je vhodná jen pro zdravé osoby a její používání je (zdravou) zátěží pro organismus. Samozřejmě ohledně vhodnosti použití doporučuji vyšetření a konzultaci s lékařem, příp. použití kvalitní infračervené kabiny, která se stejným výsledkem nezatěžuje organismus.


Jméno: Miky
Příjmení: Jánošík

Název Dotazu: Zlomena ruka

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli když mám zlomenou ruku, tak mužů do sauny? Kdybych měl třeba jenom ortezu, naneštěstí sádru

Odpověd: Dobrý den, určitě ne. Návštěvu sauny nechte až po úplném vyhojení fraktury..


Jméno: Romana
Příjmení: M

Název Dotazu: příliš časté saunování

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mne, jestli mi sauna může nějak uškodit, když do ní chodím 3-5x týdně. Jsem zdravá a vrcholově sportuji - využívám ji hlavně po tréninku na podporování činnosti svalů.

Odpověd: Dobrý den, finskou saunu se říká, vzhledem k zátěži organismu a kardiovaskulárního systému, ideálně navštěvovat 1-2 týdně. Samozřejmě máte-li zkušenosti z četností o které píšete a cítíte se dobře, je to krátkodobě možné. Pro dlouhodobé používání, jak píšete až 5x týdně, doporučuji používat kvalitní a nízkoteplotní infrakabinu. Ta Vám udělá stejně dobře, ovšem bez zátěže organismu..


Jméno: Jana
Příjmení: Mašková

Název Dotazu: Infrasauna Dynstar

Dotaz: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na kvalitu zářičů pro infrasauny, který používá český výrobce Dynstar. Dekuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, pokud myslíte "Dyntar" dle prezentace na jejich webu používají technologii Vitae...finské sauny dělají jistě dobré, ale infra technologii používají stejnou, jako mnoho jiných výrobců:) což zde bylo několikrát diskutováno. Přeji šťastnou volbu!


Jméno: Andrea
Příjmení: Toman Symonova

Název Dotazu: infrasauna po operaci žaludku

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat zda se dá využít sauna pro rekonvalescenci po prodělané operaci žaludku cca 1 týden, mám bloklý záda mezi lopatky.

Odpověd: Dobrý den, tuto otázku musíte řešit s Vaším lékařem. Neznám zákrok ani průběh, Vaší operace. Obecně po zahojení pro rekonvalescenci a regeneraci ano..


Jméno: Pavlína
Příjmení: Flösslová

Název Dotazu: Bolesti zad

Dotaz: Dobrý den. Pomůže sauna při akutní bolesti zad, nebo se potíže naopak zhorší?

Odpověd: Dobrý den, jelikož neznám příčinu ani nic bližšího ohledně Vaší bolesti zad, nedokážu Vám jednoznačně odpovědět. Pokud se jedná o bolest zad z fyzické zátěže sportu atd jistě Vám sauna pomůže při uvolnění svalového napětí. Pokud se jedná o bolest zad následkem úrazu či z nějaké neurologické příčiny, konzultujte použití sauny s Vaším ošetřujícím lékařem..


Jméno: Zdeněk
Příjmení: Brauer

Název Dotazu: Infrasauna

Dotaz: Dobrý den. Jak velký a v čem spočívá rozdíl mezi saunami b-intense aphysiotherm. Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, přestože řada B-INTENSE patří pod Physiotherm group, je zde rozdíl oproti systému Lava Tech. 1. V záruce, na systém LavaTech dává výrobce celoživotní záruku, díky použití speciální technologie je pobyt daleko příjemnější. 2. Rozdílné vlnové délky a výrobce používá B-INTENSE do mokrých procesů, tedy do panelů do sprch. 3. Doporučuji vyzkoušet.


Jméno: Karel
Příjmení: Polák

Název Dotazu: Možnost sauny po operaci hemeroidů.

Dotaz: Cca před 3 týdny jsem absolvoval "operaci" hemeroidů metodou THD, t.j. transanální hemoroidální dearterializace (tedy bez řezání sliznice). Od zákroku jsem bez jakýchkoliv potíží. Lze již opět navštěvovat finskou saunu nebo infra ? Děkuji za odpověď. Karel P., dne 08.02.2017

Odpověd: Vážený pane Karle, dle Vašeho popisu vše nasvědčuje, že ano, tedy že můžete. Nicméně stoprocentní odpověď doporučuji vyslechnout od Vašeho ošetřujícího lékaře..


Jméno: Vašek
Příjmení: Stolín

Název Dotazu: Studená voda v páře

Dotaz: Zdravím, možná hloupý dotaz, ale k čemu je přívod studené vody (hadice) v páře (parní kabině). Má se používat ke zvýšení páry či jako ochlazovací médium? díky za odpověď v.

Odpověd: Dobrý den, hadice, sprchy apod. v turecké lázni /páře/ jsou zpravidla z několika důvodů..jednak si můžete omýt sedací plochu, která bývá vyhřívána a je to tedy z hygienických důvodů, dále se můžete v průběhu procedury částečně ochladit či napít a také pokud se zdá, že je v kabině málo páry, můžete polít čidlo teploty, kterému voda nevadí a tím generátor začne dříve produkovat páru..


Jméno: Lucie
Příjmení: Pilová

Název Dotazu: osteoporóza

Dotaz: Pěkný den. Prosím o radu. Vyšetření na denziometrii mi prokázalo rozjetou osteoporózu. Lékařka mi následně zakázala saunu, což je pro mě doslova "trest". poněvadž nechápu, proč. A také bych se ráda zeptala, proč můj syn, který rovněž saunu miluje, má po skončení asi 2 hod. zimnici. Děkuji za odpovědi.

Odpověd: Dobrý den, ohledně používání sauny doporučuji vždy poslouchat radu lékaře. Zeptejte se na používání infračervené kabiny /infrasauny/ je to nejčastější volba pokud ze zdravotních důvodů lidé nemohou do klasické sauny. Zimnice po ochlazení bývá z pravidla, že se ochladíte moc a hlavně po ochlazení doporučuji teplou odpočívárnu a klidně se přikrýt. Jinak je to přirozená reakce organismu na chlad, kdy se tělo klepe a tím zahřívá. Přeji příjemné saunování!


Jméno: Žofie
Příjmení: Trníková

Název Dotazu: Infrasauna a vysoký tlak

Dotaz: Dobrý den,chceme si s manželem pořídit infrasaunu,ale oba berem léky na vysoký tlak.Manžel je patnáct let po mozkové příhodě.Můžem infrasaunu používat?

Odpověd: Dobrý den, v tomto případě doporučuji nízkoteplotní a kvalitní technologii tedy jedině LavaTech od Physiotherm. Mají i lékařskou studii a jsou na tyto zdravotní úskalí ideální oproti běžné IR technologii, kde je vyšší teplota a mnohdy parodují prostředí finské sauny, kam samozřejmě ze zdravotních důvodů nemůžete.


Jméno: Peter
Příjmení: M.

Název Dotazu: Ziarice

Dotaz: Dobry den Produkuju LavaTech ziarice celu skalu IR ziarenia, IR-A, B aj C? Prosim pomozte mi zorientovat sa v spleti informacii - casto je relamovane, ze cim mensie vlny, tym hlbsie prenikaju do koze a tym su liecivejsie - to je aj priklad vitae ziaricov. Je tato informacia pravdiva? Ak mate skusenost resp. ak poznate infrasauny ClearLight, mozete mi napisat Vas nazor na ne? Dakujem za odpoved.

Odpověd: Dobrý den, LavaTech mají jedinečné odfiltrované záření C a část B, díky čemu se liší od všech a díky čemu jsou velice příjemné. Ohledně zdravotní stránky nemají konkurenci a výrobce má dokonce lékařskou studii. Je to špička a všichni ostatní se snaží je dohnat. Vitae mají i A záření, což není śpatně, ale není to tolik příjemné. Doporučuji vyzkoušet a sama uvidíte. Uvědomte si, že rakouský Physiotherm nedělá přes 20 let nic jiného, má vlastní výzkum a vývoj a pochybuji, že výrobci, kteří vyrábějí tisíce el. výrobků jako např. philips, budou tuto speciální technologii, navíc patentovanou moci kdy dostihnout..


Jméno: Jaromír
Příjmení: Vávra

Název Dotazu: Vitae

Dotaz: Jaký máte názor na kvalitu infrazářiče Philips Vitae ? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, tato otázka byla již mnohokrát zodpovězena. Kvalita ok o to nejde, spíše zdravotní účinek a příjemnost procedury pokulhává. Doporučuji vyzkoušet a srovnat s lídrem, tedy technologie LavaTech. Pěkný večer!


Jméno: Oldřich
Příjmení: Soja

Název Dotazu: Pára

Dotaz: jak dlouho a kolikrát setrvat v paře jit do studeného bezenku a setrvat tam jak dlouho je třeba chodit i do teplého bazenku jak to střídat na konci jit do studeného a pod sprchu nebo i do tepleho děkuji

Odpověd: Dobrý den, do páry běžte jak Vám vyhovuje. Samozřejmě je to potírna tak jako finská sauna a proto je třeba vždy po ohřátí organismus dobře ochladit a odpočívat, zda se ochladíte v bazénku či ve sprše je v zásadě jedno. Příjemné saunování!


Jméno: Jiří
Příjmení: Šimerda

Název Dotazu: Zánět středního ucha

Dotaz: Dobrý den, mohu jít do suché sauny se zánětem středního ucha (+propichnutý bubinek)? Horečky nemám ani od začátku nemoci, jen mě trápí silná rýma. Děkuji

Odpověd: Dobrý den, určitě nedoporučuji. Vydržte až budete zdráv..


Jméno: Venuše
Příjmení: Petrová

Název Dotazu: infrasauna

Dotaz: je možno používat infrasaunu jako onkologický pacient a s křečovými žílami?

Odpověd: Dobrý den, jistě že ano, ale v tomto případě doporučuji opravdu kvalitní a nízkoteplotní systém. Samozřejmě Váš stav zná Váš ošetřející lékař a ten nejlépe určí co je a co není aktuálně pro Vás vhodné. Přeji brzké uzdravení a hodně štěstí!


Jméno: Ondřej
Příjmení: Hanus

Název Dotazu: ???

Dotaz: Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli mohu mít do infra sauny mobil?

Odpověd: Dobrý den, z technického hlediska ano, ale nerozumím proč při relaxaci chcete mít u sebe věc, která nám obecně v dnešní době narušuje klid a soukromí. To už Vážně budeme chodit s mobilem i do sauny? To snad ne...:-)


Jméno: František
Příjmení: Šíma

Název Dotazu: ProWell premium line

Dotaz: Prosím o Váš názor na kvalitu infrazářičů RedGlass osazených v této infrasauně.Jsou plnospektrální jak se někdy uvádí? Dekuji za informaci.

Odpověd: Dobrý den, tyto zářiče spadají do tzv. výrobků "made in China" a s těmito a jim podobnými se vůbec nezabíváme. Doporučuji kvalitní německé či rakouské produkty, stejně tak jako výrobce saunových kamen z Finska..Doporučuji porovnat, vyzkoušet a jistě sám uvidíte ten rozdíl.


Jméno: Margareta
Příjmení: M

Název Dotazu: Opar

Dotaz: Dobrý den můžu do sauny s oparem na rtu ,hned třeba druhý den co se mi opar udělal, který není zaschlý je ještě mokvavý, nebudete to mít vliv na zhoršenou léčbu oparu ? děkuji

Odpověd: Dobrý den, určitě počkejte na doléčení. Do sauny nechoďte s žádným akutním stavem ani otevřenou ránou..


Jméno: david
Příjmení: kubicek

Název Dotazu: jaka sul do sauny na potorani tela

Dotaz: Zdravím chci se zeptat jakou sůl potřebují do sauny abych mohl tim potírat po kole kůži a pak se vrátit zpět do sauny..děkuji

Odpověd: Dobrý den, solí do sauny je na trhu veliké množství. Mrkněte na jakýkoliv e-shop se saunovými doplňky a jistě si vyberete..


Jméno: Pavel
Příjmení: M.

Název Dotazu: Physiotherm technologie LavaTechTM vs Philips Vitae

Dotaz: Dobrý den, zajímal by mě rozdíl mezi infrazářičemi od firmy Physiotherm, které používají technologii LavaTechTM a mezi infrazářiči Philips Vitae? Obě firmy uvádějí, že se jedná o nejmodernější a nejlepší infrazářiče na trhu, ale studie ani recenze na tyto produkty se mi nepodařilo najít, pouze marketingová sdělení daných firem. Je možné objektivně říct které infrazářiče a v čem jsou lepší/horší? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, častý dotaz při volbě infra technologie. Nechci působit, že chválím to či ono, ale z obecně dostupných zdrojů, z vlastní zkušenosti a jednoduše řečeno není lepší technologie než LavaTech od Physiotherm. Je to jednoznačně top produkt ve své kategorii a mimo to, že je ve svých produktech používá i KLAFS, což je opět v saunách celosvětová jednička, poskytuje výrobce celoživotní záruku, zářiče se ručně plní a testují. Doporučuji vyzkoušet obě technologie a věřím, že nebudete mít jiný dotaz ani pochybnost. Vitae je slušný komerční produkt, ale je to druhá liga, o tom není pochyb. Physiotherm má například vlastní vývojové centrum, nedělají nic jiného více než 20 let a např. v Rakousku mají více než 50% podíl na trhu s infrasaunami, což také o něčem vypovídá...Přeji šťastnou volbu při výběru!


Jméno: Erné
Příjmení: Novák

Název Dotazu: Hemerioidy a sauna

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, zda saunování neškodí při potížích hemeroidů

Odpověd: Dobrý den, při potížích s hemoroidy doporučuji spíše infra než finskou saunu, samozřejmě nevím v jakém rozsahu máte tyto problémy a tedy opět konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem bude ideální..


Jméno: František
Příjmení: Klejma

Název Dotazu: Mohu navštěvovat saunu?

Dotaz: Dobrý den, Více méně od doby těsně po narození mám v těle zavedený shunt pro odvod mozkomíšního moku z důvodu vzniku hydrocefalu. Můj dotaz zní, zda-li mohu s tímto shuntem navštěvovat saunu, nebo to není vhodné? Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, tento dotaz musíte konzultovat se svým ošetřujícím lékařem..


Jméno: Dana
Příjmení: Nytrová

Název Dotazu: lupenka

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsou při pobytu v infrakabině zaznamenány nějaké léčivé účinky u lupenky. Děkuji DN

Odpověd: Ano, infrasauna má obecně mimo jiné pozitivní vliv při kožních onemocněních..


Jméno: Matěj
Příjmení: Siegl

Název Dotazu: odpočívání

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na funkci odpočívání mezi ohříváním. Už od dětství si pamatuji pouze systém sauna-bazén-sauna... Je tedy potřebný odpočinek po ochlazení, než znovu do sauny dojdu? Děkuji

Odpověd: Dobrý den, ano je třeba aby mezi ochlazením a znovu zahřátím v potírně jste odpočíval. Důvod je prostý, finská sauna je příjemný nápor na organismus, konkrétně na kardiovaskulární systém a ten je třeba vždy dostat do klidného režimu než se zase ohřejete a ochladíte..příjemné saunování!


Jméno: Eva
Příjmení: Dužíková

Název Dotazu: infrasauna

Dotaz: Dobrý den,četla jsem tady téměř všechny otázky a vaše odpovědi a mám na vás dotaz,ohledně infrazářičů,konkrtétně zářičů philips vitae,v jedné z mnoha odpovědí píšete,že jsou na náš organismus škodlivé,můžete mi napsat proč?pokud nebyly lékařské studie,které jak tvrdíte byly pouze dělány u rakouské firmy physiotherm?? dále odkazujete lidi na saunatop.cz a chválíte technologii lavaTech infrasauny physiotherm, a přitom když najedu na stránky konkrétně infrazářiče,tak je v nabídce pouze philips a robax vitae.Můžete mi tedy popsat rozdíl mezi lavaTech a vitae,kromě toho že zářič lavaTech není teplý narozdíl od vitae???Po přečtení jak o zářiči lavaTech a vitae mi přínos saunování připadá stejný.....děkuji s pozdravem Dužíková Eva

Odpověd: Dobrý den, doporučuji vyzkoušet a obrátit se přímo na společnost, která Physiotherm dováží do ČR a SK, mají web www.physiotherm.cz a věřím, že Vám všechny rozdíly vysvětlí a hlavně mají testovací kabinu včetně sprchy a to je více než tisíc slov :) Přeji šťastnou volbu..


Jméno: Vladimír
Příjmení: K

Název Dotazu: Možnost vyzkoušení sauny Physiotherm

Dotaz: Dobrý den, uvažuji o koupi infrakabiny Physiotherm, ale rád bych si ji před koupí vyzkoušel. Poradíte mi, prosím, nějaké možnosti, nejlépe v okolí Ostravy. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, před týdnem jsem byl ve Spa resort Lednice a kabinu tam mají k dispozici, perfektní, doporučuji..


Jméno: zdenek
Příjmení: s

Název Dotazu: kvalita infrasaun

Dotaz: Dobry den,porominte v nekterych odpovedi jste se zminit o kvalite infrasaun ,od 90ti tisic jsou bezpecne a kvalitni .To ze jsme zakoupili od prodejce marimex ifrasaunu po sleve z 45tisic na 25tisic pro dve osoby s 6ti karbon ohrivaci jsme udelali chybu?

Odpověd: Dobrý den, to si musíte zodpovědět sám. Jistě jste si před nákupem nastudoval a na vlastní kůži vyzkoušel nabízené infrakabiny na našem trhu a že jich je opravdu hodně...k tomuto tématu není třeba se již vyjadřovat. Každý rozumný člověk si jistě udělá názor sám a samozřejmě ne každý si může dovolit kvalitní, prověřené a bezpečné produkty, které pochopitelně nestojí stejně jako MADE IN CHINA...pokud někteří prodejci zakoupí kontejner levných sra...Za ks zaplatí maximálně 3-5tis. a na billboard dají hned od začátku 50% slevu? Kde je podstata věci ptám se? Spokojený zákazník to jistě nebude...


Jméno: Jana
Příjmení: Dostálová

Název Dotazu: ???

Dotaz: Dobrý den , tak opravdu nevím , co si mám o Vašich radách myslet. Prošla jsem vśechny Vaše příspěvky , jelikož mě zajímá jak se správně saunovat. Zájem finská sauna. Přečtěte si po sobě odpovědi. Jedni tvrdíte sauna ochladit 3x o odpočívání ani slovo druzí 3x ale s odpočíváním. Jeden, že doba odpočívaní má být tak dlouhá jako saunování a druhý , že má být 2x tak dlouhá jako saunování. Za další se rozcházíte v odpovědi na použití mýdla po saunování. Jeden píše ne jen opláchnout a mýdlo pouze před saunou a druhý , že tělo vyplavuje nečistoty a pořádně se umýt mýdlem. Tak toto je opravdu fundovaný web

Odpověd: Vážená paní Dostálová,tento web funguje již mnoho let a za ty léta odpovídalo na dotazy více správců. Pokud se některá doporučení lehce rozcházejí, či není v některých radách postup "správného saunování" detailní, to je možné. Vezměte si např. dnes populární saunové ceremoniály, saunové divadlo apod. to by nikoho před deseti lety ani nenapadlo, že bude někdo za hlasité hudby v převleku mávat ručníky v luxusních resortech a že se dokonce bude pořádat mistrovství v této disciplíně. To, že se mezi dalším ohřátím po ochlazením má odpočívat, je naprostá samozřejmost. Ovšem jak, kde a po jakém prohřátí /různé druhy potíren a teplot v nich/ a po jak dlouhém prohřevu odpočíváte je opět individuální. Osobně si myslím..saunujte se přesně tak jak Vám to vyhovuje, jelikož co člověk to názor a saunování je především pocitová záležitost. Přirovnal bych to k myšlence či otázce jak správně souložit či relaxovat, teď vážně...nikdo Vás nenutí číst rady a doporučení na tomto webu a ani jiných a většina rozumných lidí si z podobných diskusí na webech různého zaměření, ať se jedná o wellness, sport, jídlo či služby, vybere právě to, co je mu nejbližší a praktikuje to co je mu příjemné. Proto doporučuji ještě jednou..saunujte se jak chcete, hlavně ať je Vám sauna příjemná, jelikož o tom to je :-)


Jméno: Kateřina
Příjmení: Šamajová

Název Dotazu: Smím se šrouby v tele do sauny?

Dotaz: Dobrý den jsem po nehodě kdy se mi rozdrtilo rameno. Nyní v něm máma 5 šroubů a hřeb smím i přesto do sauny popřípadě kdy?Nebo musím počkat rok a půl až mi je vyndají??děkuji a nashledanou

Odpověd: Dobrý den, vzhledem k tomu, že se železo v sauně rozpálí tak nedoporučuji.


Jméno: Rudolf
Příjmení: Hanuljak

Název Dotazu: rudo

Dotaz: Môže sa saunovať v infrasaune osoba s umelým kyčelným (bederným) kĺbom z titánu a keramiky? Ďakujem za odpoveď RH

Odpověd: Dobrý den, v infrasauně by toto nemělo vadit, samozřejmě doporučuji kvalitní a ideálně nízkoteplotní technologii pro 100% zelenou doporučuji ještě konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem.


Jméno: Jack
Příjmení: S.

Název Dotazu: Infrasauny - studie

Dotaz: Dobrý den. Tady http://www.sauna-info.cz/infrasauny.aspx píšete, že "výzkumy bylo prokázáno". Mohu poprosit o odkaz na alespoň jeden z nich? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, prosím kontaktujte výrobce, nemohu zde konkrétně doporučovat, jelikož výzkumy testují konkrétní produkty a značky. Seriózní výrobci mají lékařské studie, atesty a pod. kde se vše dozvíte a rádi Vám předloží fakta a podklady ke svým výrobkům. Obecně mohu nasměrovat na evropské konkrétně rakouské či německé výrobce, kteří mají tuto problematiku perfektně zmapovanou a dokáží spotřebiteli předložit veškeré požadované informace skrze své prodejce a partnery..


Jméno: Petra
Příjmení: Březinová

Název Dotazu: Použití krému po saunování

Dotaz: Dobrý den, děkuji za odpověď na moji předešlou otázku. Nyní bych se chtěla zeptat, po jak dlouhé době po saunování lze použít noční krém na obličej. Po saunování jsem použila sérum a noční krém a pleť mi mírně zarudla.

Odpověd: Dobrý den, toto je dotaz spíše pro dermatologa či kosmetičku a dále na konkrétní kosmetický přípravek, který používáte. Obecně není žádný důvod po saunování a očistné sprše nepoužívat krém či jinou kosmetiku. Zarudnutí po saunování bývá z důvodu prokrvení pokožky a samozřejmě to není trvalý jev.


Jméno: Petra
Příjmení: Březinova

Název Dotazu: Poškození pokožky

Dotaz: Zakoupila jsem si infrakabinu od Physiothermu pokud budu kabinu používat každý den 45 minut max. teplota 35 stupňů může hrozit poškození pokožky obličeje?

Odpověd: Dobrý den, i když budete používat kabinu denně, nehrozí jakékoliv poškození pokožky, sedíte-li před zářiči správně, tedy zády. Pokud si budete prohřívat obličej těsně před zářiči, pozor to je špatně. Vzhledem k teplotě povrchu zářiče to ani nebude příjemné. Ale to samozřejmě není možné, jelikož na to žádná infrakabina není uzpůsobena. Přeji příjemné saunování.


Jméno: Alena
Příjmení: *

Název Dotazu: Červené fleky na kůži a popraskané žilky

Dotaz: Dobrý den, po saunování (finská+pára) se mi objevují četné červené fleky na kůži a mám oči podlité krví. Toto po 20-30 minutách zmizí. Čím to je? Děkuji za odpověď

Odpověd: Dobrý den, po saunování ve finské sauně se mohou objevovat červené fleky na kůži a následně zmizet, je to z důvodu četného prokrvení při zahřívání a následném ochlazování. Není to nic neobvyklého, každý jedinec a jeho kardiovaskulární systém reaguje individuálně. Raději doporučuji saunování obecně zkonzultovat se svým lékařem nebo zkusit infrasaunu, která tolik nezatěžuje.


Jméno: Michal
Příjmení: Dostál

Název Dotazu: Sauna

Dotaz: Dobrý den, je vhodné po sauně sportovat ? děkuji

Odpověd: Dobrý den, ne, není. Do finské sauny doporučuji jít až po výkonu pro regneraci a relaxaci, jelikož sauna je zátěž pro organismus stejně jako např. vířivka. Použití nízkoteplotní infrakabiny umožňuje následnou fyzickou zátěž..


Jméno: Karel
Příjmení: Dovolil

Název Dotazu: Intervaly saunování

Dotaz: Dobrý den, v otázce intervalů sauny mi bylo řečeno, že to, co je člověk ve unitř má být pak i venku. s tím, že aby se tělo potřebně prohřálo "až ke kosti", je třeba strávit v sauně 12-15min. Tedy 2x15 x3-4 cykly 1-2 týdně je správná idea? Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, pro upřesnění, tělo se nikdy neprohřeje "až ke kosti" jelikož pocením roztahováním cév a podobně, termoregulace našeho těla reaguje na vysokou teplotu v potírně, čímž drží teplotu jádra těla na stejné hodnotě, cca 37°C. Ohledně cyklu, obecně známé 3 cykly v prohřívárně, ochlazovně a odpočívárně platí, ale každý jsme jiný a každý máme jiné potřeby, proto i saunování je dobré řídit dle našich pocitů a nejen dle obecného ustanovení. Při prohřívání již po 8min. se v těle aktivují procesy pro které se saunujeme a co je důležité se kvalitně ochladit včetně hlavy. Cyklus v odpočívárně je také důležitý a doba odpočívání mezi ohřevem se doporučuje min. dvojnásobek doby strávené v potírně, aby se organismus stihl vrátit do normálního stavu. Saunovat se 1 - 2x týdně je v pořádku častěji nedoporučuji z důvodu velké zátěže na organismus a srdce, což pro zdravého jedince je zdravá zátěž. Přeji příjemné saunování...


Jméno: Iveta
Příjmení: Urbanová

Název Dotazu: Poradit

Dotaz: Dobrý den.Chtěla bych vás poprosit o radu.Chodím do posilovny a pak po cvičení chodím do sauny a pak do vyrpulky a nebo do sauny.Jenže kamarádka když jsem ji to pověděla tak říkala že po solárku nesmím se koupat aspoň hodinu a ani solárko.Prosím poraďte mi co můžu a co je na tom pravda.Děkuji s pozdravem Iveta

Odpověd: Dobrý den Iveto, vezmeme to popořadě. Po návštěvě solária se min hodinu nemá chodit do vody ať už je to sprcha, vířivka či ochlazovací bazén po sauně. Ne že by Vám to ublížilo, ale solárium pak nemá takový efekt. Procesy v pokožce a požadované ztmavnutí pleti nebude takové. Také doporučuji použít kosmetiku před i po opalování a tu také z pokožky ve vodě prakticky vymácháte. Pokud se budeme bavit o posilování ve fitness, tak bezprostředně po tréningu je ideální např. infrakabina či masáž. Pokud se cítíte dobře v sauně či vířivce ihned po tréningu, můžete navštěvovat, ale doporučuji 1-2 týdně.


Jméno: slavo
Příjmení: Rus

Název Dotazu: health company

Dotaz: Dobrý deń aký je Váš názor na tieto infrasauny s magnéziovými žiaričmi.Vraj oni boli prvý, ktorý infrasauny použili.Je kvalita porovnateľná s Lava tech. ďaujem

Odpověd: Dobrý den, nevím, kde jste slyšel o tom, že byli první? Měl jsem možnost v Německu na veletrhu vidět jejich provedení infrakabin a když jsem viděl hřebíky zatlučené lišty kolem IR zářičů, které jsou velice podobné těm z hobby marketů, zářiče nesmyslně umístěné na lýtka pod lavicí, tak jediné co bylo ok, bylo použité cedrové dřevo na obklad. S technologií LavaTech včetně řemeslného zpracování konstrukcí, bych se ani neodvažoval srovnávat. Lava Tech od Physiothermu pro info používá i Klafs, což je světová jednička ve výrobě saun a wellness původem z CZ, nyní samozřejmě léta v Německu. Pokud by tedy existovalo něco lepšího, jistě by Klafs používal jejich technologii. Koneckonců doporučuji osobně vyzkoušet všechny technologie a vidět na vlastní oči, přeji šťastnou volbu při výběru..


Jméno: dagmar
Příjmení: Vankova

Název Dotazu: vymena topidel v saune

Dotaz: Chtela jsem se zeptat zda jde vymenit bezne keramicke zarice v infrasaune koupene v Marimexu za zarice Phillips Vitae ci podobne. Kolik zaricu a jakeho vykonu by mely byt v infrasaune pro jednu osobu o rozmerech 1000*900 a jestli je lze kombinovat s ostatnimi keramickymi zarici. Nechce se mi to menit cele. Dekuji

Odpověd: Dobrý den, tento dotaz spíše směřujte na výrobce saun. Ze zkušenosti v tom technicky nevidím problém, ale ekonomicky se to moc nevyplatí. Doporučuji vyměnit celou kabinu, jelikož kombinovat jednotlivé druhy IR zářičů nejde, každý typ IR zářiče má svojí regulaci atd.


Jméno: Klára,
Příjmení: S.

Název Dotazu: Thera-Med

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda máte nějaké zkušenosti s rakouskou značkou infra-saun Thera-Med. Máme možnost ji koupit od známých, tak by mě zajímalo, zda se jedná o kvalitnější typ sauny, který lze doporučit. Předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, tento rakouský systém IR technologie je naprosto v pořádku a nevidím jediný problém v užívání.


Jméno: Barbora
Příjmení: Vondraskova

Název Dotazu: Solarium & sauna

Dotaz: Dobry den Prosim Vas mohu po 8 hodinach po solariu navstivit saunu? Nema to nepriznivy vliv na pokozku nebo na organismus? Dekuji

Odpověd: Dobrý den, po 8 hodinách po návštěvě solária samozřejmě můžete do sauny.


Jméno: Michaela
Příjmení: Fořtová

Název Dotazu: jakou infrasaunu z těch levnějších?

Dotaz: Dobrý den, bohužel moje finanční prosředky mi neumožnuji pořídit si Lavatech infrasaunu, kterou moc chválíte přesto moc ráda bych si domu nějakou koupila. Můžete mi poradit jinou finančně dostupnějsí značku do které mám jít. Děkuju za odpověd

Odpověd: Dobrý den, nemohu Vám zde doporučovat konkrétní značky, ale jen vysvětlit klady a zápory různé IR technologie na trhu. Zdá se, že technologie Lava Tech je nejdražší, ale opak je pravdou. Loni jsem si dělal průzkum infrakabin od normálních slušných výrobců v ČR ať již používají infra technologii Vitae do svých kabin, či Elstein nebo original rakouské kabiny s technologií Lava Tech a právě ta realita, že se výrazně ceny neliší u velikostně srovnatelných modelů, mne jednoznačně vede k názoru proč si za velice podobné ceny pořizovat něco průměrného, když si mohu pořídit to nejlepší za lehce vyšší cenu a to nehovořím o záruce výrobce. Pokud se bavíme o levných kabinách jsou to jedině kabiny z hobby marketů či prodejců bazénů, kteří mají infrakabiny a dnes i finské sauny jen jako doplněk či jednu z položek, tudíž nejste u odborníků a pak je vše špatně. Tito prodejci často o zboží nic neví, mimo nacvičené fráze a produkty jsou opravdu podezřele levné či zlevněné z nějaké fiktivní původní ceny, za kterou je nikdo nikdy nikde neviděl prodávat, ale tento princip funguje asi ve všem. Neexistuje výrazně levné a zároveň dobré a naopak co je nejlepší, nemusí být výrazně nejdražší. V každém případě dejte na odborníky a vlastní pocit při otestování výrobku. Obecně infrakabinu či saunu nekupujte jen přes internet a vždy chtějte vše vědět a vidět. Přeji šťastnou volbu..


Jméno: Jarda
Příjmení: Petarda

Název Dotazu: finská sana

Dotaz: Jak často navštěvovat finskou saunu?,je možné každodenní ?

Odpověd: Dobrý den, finskou saunu doporučuji navštěvovat 1-2x týdně. Každý den můžete navštěvovat infrakabinu a to ještě nízkoteplotní, která nezatěžuje organismus jako finská sauna.


Jméno: Dusan
Příjmení: Levican

Název Dotazu: Infrasauna ziarice

Dotaz: Dobry den prajem, planujem kombinovanu saunu, vyrobca montuje vyhradne infraziarice nemeckej vyroby ELSTEIN typu FSR. Recenzie k tomuto vyrobku nevypadaju zle. Aky je vas nazor? Dakujem

Odpověd: Dobrý den, tyto zářiče samozřejmě nejsou špatné, používají se v porodnicích na ohřívání novorozenců, ale jsou spíše jen na prohřátí.. Nemají takový účinek jako rakouské LavaTech. Cenově budou asi levnější, v podstatě doporučuji vyzkoušet obé a uvidíte co Vám bude příjemnější.


Jméno: Franta
Příjmení: Čajka

Název Dotazu: infrazářiče Robax Vitae vs LavaTech

Dotaz: Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak si na tom stojí infrazářiče Robax Vitae s porovnáním LavaTech od physiotherm?Je tam hodně veliký rozdíl co se týče kvality?Jaký je rozdíl mezi Robax vitae a vitae od philipsu?Existují nějaké samostatné infrazářiče,které by se aspoň trocha přiblížili kvalitou LavaTechu?Děkuji

Odpověd: Dobrý den, z vlastní zkušenosti mohu říci, že opravdu je technologie LavaTech to nej a pak je vše ostatní. Doporučuji vyzkoušet vše a udělat si názor z vlastní zkušenosti. Robax Vitae je novější model Vitae. Pokud vím samostatně se dají zakoupit všechny diskutované technologie, jen je rozdíl, že k Vitae obecně můžete použít několik druhů regulací a je vždy umístěna venku před potírnou. Lava Tech se dodává jako set s regulací umístěnou vždy uvnitř potírny a výrobce poskytuje celoživotní garanci.


Jméno: Peter
Příjmení: Bíro

Název Dotazu: vírivka a infrasauna

Dotaz: Dobrý deň,chcem sa opýtať či je možné použiť infra saunu a následne ísť do vírivky,alebo opačne?Ďakujem.

Odpověd: Dobrý den, pokud jste zdraví a nemáte žádný problém např. s klasickou saunou, pak v kombinaci infrakabiny /infrasauny/ a hydromasáže /vířivky/ nevidím žádný problém..


Jméno: Tomy
Příjmení: Saunař

Název Dotazu: Bolest srdce po sauně

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je možné si vyvolat saunou nějaké srdeční problémy. Chodím pravidelně už druhým rokem je mi dvaadvacet a poslední dobou mě nějak pícha u srdce třeba den po sauně. Byl jsem na EEG a nenašli mi žáden problém.

Odpověd: Dobrý den, na EEG Vám problém se srdcem neodhalí, doporučuji EKG..saunování žádný problém nevyvolá, jen pokud nějaký zdravotní problém již máte, může se na něj díky reakci po saunování přijít, každopádně doporučuji vyšetření a konzultaci s Vaším lékařem.


Jméno: Veronika
Příjmení: Karolová

Název Dotazu: infrasauna venku / doma

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli infrasauna pro dvě osoby může být venku, aby tam nebyly velké tepelné ztráty a jestli to nepoškodí funkčnost sauny

Odpověd: Dobrý den, toto je otázka spíše na jednotlivé výrobce/prodejce infrakabin. Obecně infrakabina nepotřebuje izolaci, jelikož není primárním cílem vyhřát potírnu jako ve finské sauně, ale vyhřát pomocí IR záření jedince. Z hlediska komfortu procedury, doporučuji pro užívání infrakabiny teplotu min 15°C a více. Nejdete do vyhřáté potírny na cca 90°C jako ve finské sauně, proto vnímáte okolní teplotu jinak..


Jméno: A
Příjmení: L

Název Dotazu: Sauna po zátěži

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat na Vás názor na reakci organismu při saunování bezprostředně po vysoké zátěži. Konkrétní případ: 1,5 hod intenzivního fotbalu na venkovním hřišti při mínus 2 stupních a následně pobyt ve finské sauně rozehřaté na 90 stupňů. Předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, finská sauna je vhodná pro regeneraci a relaxaci, pokud jste zdraví a nemáte normálně s používáním finské sauny žádný problém. Samozřejmě po takové zátěži jsou i šetrnější varianty, jako již několikrát zmiňovaná nízkoteplotní infrakabina, která Vám poslouží velice podobně ovšem bez dalšího zatížení organismu.


Jméno: Renata
Příjmení: Chloupková

Název Dotazu: Sauna a migréna

Dotaz: Dobrý den, je mi 40 let a několik let se léčím s migrénami. Moc ráda chodím do sauny (klasické), ale vždy mě po ní bolí hlava (spustí se záchvat migrény), který nepřejde bez požití léku (z řady triptanů). Sauny bych se nerada vzdala, dle lékaře migréna není překážkou pro saunování. Snažím se dodržovat všechna pravidla, hodně pít, ochladit se, odpočinout, max 3 cykly, ale bolesti zabránit neumím (pokusů bylo zatím asi 6). Je možné, že se to časem "poddá" nebo to raději už ani nemám zkoušet? Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, dle lékařů migréna opravdu není kontraindikace pro použití sauny, to ale neznamená, že Vám musí dělat dobře. Každý jsme jiní a každý snášíme stejnou činnost jinak, tedy i saunování ve finské sauně. Doporučuji vyzkoušet "nízkoteplotní" infračervenou kabinu /infrasaunu/, jistě budete lépe snášet, není to šok pro organismus a kardiovaskulární systém jako klasická sauna. Teoreticky by Vám i mohla s migrénou pomoci. Přeji příjemné saunování..


Jméno: Jan
Příjmení: Cermak

Název Dotazu: uhlikove panely

Dotaz: Dobry den, vsude jsem nasel zakladni rozdeleni infrasaun, ale tu, ktera se mi libi a kterou jsem si vybral ma napsano, ze je z uhlikovych panelu. Muzete mi napsat vyhody i nevyhojdy techto panelu? diky Honza

Odpověd: Dobrý den, dle zkušeností Vám nemohu napsat žádné výhody této technologie, snad jen to, že jsou vhodné spíše na vytápění. Pokud chcete pořídit infračervenou kabinu, zapomeňte na laciné technologie typu uhlíkové či karbonové atd. a investujte do ověřené kvality. Pokud chcete něco levnějšího, ale ne moc uživatelsky příjemného jděte do vitae. Pokud chcete opravdu fungující IR technologii pořiďte si rakouské lava tech keramické s lávovým pískem. V současnosti neexistuje lepší technologie, ale samozřejmě cena tomu odpovídá..


Jméno: helena
Příjmení: mareckova

Název Dotazu: polevat kamna vodou, ano ci ne?

Dotaz: Dobry den. Do sauny jsem zasla nedavno poprve, a skoro jsme se s přítelem pohadali, protoze nechtel polevat kamna vodou, ze se sauna zapari parou a zvysi se vlhkost vzduchu.. a to je spatne nebo dobre? redem dekuji za odpoved. Mareckova.

Odpověd: Dobrý den, polévání lávových kamenů v topidle je ok. Je to jen otázka vkusu a pocitu jak to má každý rád. Při polití kamen se voda ihned odpaří, zvýší se relativní vlhkost vzduchu a tím pocitově teplota. Je tedy důležité polévat s rozumem, aby Vám to bylo příjemné. Výhodou je používání různých esencí, což je vždy příjemné. Dnes jsou v kurzu tzv. saunové ceremoniály, které se bez polévání a používání esencí neobejdou, tedy polévejte :-)


Jméno: Alice
Příjmení: Burianová

Název Dotazu: Infrasauna a spermie

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má infrasauna vliv na kvalitu spermií. Chtěli jsme si jí s manželem pořídit, ale snažíme se o miminko už delší dobu a nerada bych, aby to mělo špatný vliv na mě či manžela. Děkuji

Odpověd: Dobrý den, jak obecně všem říkám, používejte jen kvalitní infrakabiny. Ideálně nízkoteplotní z technologií LavaTech. To Vám naopak velice prospěje a pomůže. Obecně vysoká teplota v sauně či levných infra, kde je teplota nad 50-60°C není pro muže ideální v tomto směru, proto příroda zařídila mužské pohlavní žlázy "mimo tělo", kde je teplot lehce nižší než cca 37°C. Přeji ať se Vám vše podaří!


Jméno: Michal
Příjmení:

Název Dotazu: Stavba sauny podruhé - Lava Tech

Dotaz: Děkuji za rychlou reakci. Ty Lava Tech sauny vypadají dobře, i když ta cena je opravdu masakr. Zajímá mě ale jiná věc - jak je to s teplotou? Zářiče jsou označované za nízkoteplotní, na stránkách jsem se dočetl toto: >> Při teplotách od 30°C toto mírné vnitřní teplo uvádí do chodu fyziologické mechanismy tepelné regulace. Dochází ke zdravému, zevnitř těla iniciovanému pocení , které garantuje optimální efekt při výrazně nižší tělesné teplotě než při horečce (38°C).<< Problém je, že u boreliózy je velmi prospěšná terapie přehříváním, bylo dokázáno, že spirochety silně nesnášejí teploty nad 40°C a hynou. Je mi jasné že ta nízká teplota bude zdravější a asi i pohodlnější, ale v tuhle chvíli jde opravdu spíš o to podpořit tu léčbu. Není v tomhle případě lepší jiný typ zářiče nebo technologie? Za starých časů jeden lékař někde v tropech léčil poměrně úspěšně jinak neléčitelný syfilis (spyrochety stejné jako borelie) tak, že nechal nemocné ještě nakazit malárií - během těch šílených horečkových záchvatů atakujících 42°C se celá řada pacientů více či méně úspěšně vyléčila. Proto to chci vyzkoušet, klidně s teplotou o něco vyšší než by byla normálně příjemná, a uvidíme jak to půjde snášet a jaký to bude případně mít efekt

Odpověd: Dobrý den, chápu princip který ve Vašem případě chcete aplikovat a doporučuji oboje vyzkoušet. Pokud Vám bude vyhovovat finská sauna nebo infračervená kabina, samozřejmě záleží na Vašich pocitech a výsledcích terapie. V tomto případě je každá rada nad zlato. Lava Tech IR zářiče Vás dokonale prohřejí zevnitř díky rozvodu ohřáté krve v organismu a teplota jádra těla se zvýší. Jaká bude reakce a zda teplota bude konkrétně pro Vás dostatečná, uvidíte sám a velice by mne výsledek zajímal. Prohřátí v jiné technologii není tak intenzivní a vyšší teplota uvnitř kabiny není podstatná, jelikož při vyšší teplotě vzduchu v potírně se pak dostáváme do principu finské sauny, kde Vás prohřívá právě teplota v potírně a ohřeje nejvíce jen povrch těla, při čemž teplota jádra těla se nijak výrazně nezvýší díky funkci termoregulace, která má za úkol udržovat teplotu jádra těla ideálně na stejné hodnotě za každé situace. Zatížený je přitom maximálně kardiovaskulární systém a termoregulace organismu, díky čemuž je finská sauna vhodná pouze pro zdravé jedince a přímo kontraindikací pro kardiaky. Děkuji předem za další informaci a držím pěsti ať Vám terapie pomohou a samozřejmě doporučuji konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem.


Jméno: Jana
Příjmení: Novotná

Název Dotazu: Pára nebo infrasauna

Dotaz: Dobrý den,můj 5letý syn trpí na časté infekty horních cest dýchacích.Chci s ním chodit do sauny,ale nevím,co by pro něj bylo nejlepší a nejúčinější-finská sauna,pára nebo infrasauna. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Vážená paní Novotná, vzhledem k věku dítěte bych doporučil nejšetrnější variantu potírny. Tou je nízkoteplotní infrakabina, případně parní lázeň, která je konkrétně na horní cesty dýchací ve spojení s aromaterapií velice vhodná. Otázkou je co bude syn lépe snášet, v páře kde je téměř 100% relativní vlhkost se malému nemusí dobře dýchat, ale na průdušky je to vhodné, do infrakabiny je možné také použít aroma navíc v přirozené relativní vlhkosti a teplotě do 40°C jistě vydrží déle. Přeji mnoho úspěchu a hlavně aby procedury měli efekt.


Jméno: Anna
Příjmení: Blechová

Název Dotazu: saunování po operaci

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli má infrasauna nějaké negativní účinky na organismus po operaci. Mamka má po operaci slepého střeva cca 5 týdnů. Děkuji za odpověď

Odpověd: Dobrý den, paní Blechová, správná tedy nízkoteplotní infrakabina naopak udělá dobře a podpoří regeneraci. Finskou saunu či lacinou infrakabinu kde je teplota klidně 60°C bych samozřejmě nedoporučoval, přeji brzké zotavení.


Jméno: Michal
Příjmení: Svoboda

Název Dotazu: Stavba sauny

Dotaz: Dobrý den, vzhledem k borelioze mé ženy jsem se rozhodl pořídit saunu domů, bohužel vzhledem k panelákovému bytu jsem velmi limitován prostorem a žádnou hotovou saunu tam nenacpu. Přemýšlím, že bych koupil jen samotné kvalitní zářiče (dočetl jsem se že např. Philips Vitae jsou dobré?) a udělal saunu v málé místnůstce. Vůbec ale netuším, jak daleko by člověk měl od zářiče být (kvůli prostoru), jestli stěna může být zeď, nebo tam dávat nějakou plachtu/saunové dřevo apod? Jaké kvalitní zářiče jiné/stejné/lepší se dají samostatné koupit a jsou hodné doporučení? děkuji

Odpověd: Dobrý den, nejlepší a nejméně zatěžující technologie infrazářičů v současnosti jsou rakouské nízkoteplotní Lava Tech od Physiotherm GmbH a konečně mají zastoupení i u nás. Nevím jestli také prodávají samotnou technologii, ale jistě si dotazem zjistíte. Vitae jsou sice také slušné, ale zatěžují organismus a dost nepříjemně pálí. Dejte prosím vědět jak jste pochodil, děkuji.


Jméno: Roman
Příjmení: Švenk

Název Dotazu: posylovna

Dotaz: Dobry den.mam dotaz. Je dobre po posylovani jit do sauny? .Když jsem v objemove fazi. Nehrozí strata svalove hmoty?

Odpověd: Dobrý den, v sauně vypotíte jen vodu, minerály a toxické látky. Ztráty svalové hmoty bych se neobával, naopak je sauna ideální regenerací po sportu. Pokud nechcete zatěžovat organismus doporučuji nízkoteplotní infrakabiny..


Jméno: Alois
Příjmení: D

Název Dotazu: borelióza

Dotaz: Dobrý den,při problémech s boreliózou se všeobecně doporučuje sauna.Po léčení na bor. mám problémy s bolestma v rukách a chodlech na nohách. Myslíte že můžu do sauny?

Odpověd: Dobrý den, obecně při borelióze není důvod saunu nenavštěvovat, ale doporučuji Váš konkrétní případ konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Vhodnější než finskou saunu doporučuji nízkoteplotní infračervenou kabinu, která nezatěžuje organismus.


Jméno: Tomáš
Příjmení: Chalupa

Název Dotazu: ochlazování

Dotaz: Dobrý den, uvažuji o koupi infrasauny a někde jsem se dočetl, že na rozdíl od finské sauny by se člověk po saunování v infrasauně neměl ochlazovat studenou vodou. Zajímalo by mě jak to tedu je. Děkuji za

Odpověd: Dobrý den, je to pravda. Ve správné infračervené kabině není teplota jako ve finské sauně, tělo se prohřívá infračerveným zářením a teplota v kabině stoupá jen jako vedlejší efekt zpravidla do čtyřiceti stupňů C. Postačí klasická vlažná sprcha pro oplach potu. Tím se organismus nevystavuje zátěži při střídání tepla a chladu, což je možné jen pro zdravé osoby. Zdravotní efekt je při tom srovnatelný. Jen pozor na infrakabiny, které vyprodukují 50-60 stupňů C, takové pak fungují jako finská sauna a efekt šetrného prohřívání organismu je tatam. Přeji příjemné saunování!


Jméno: Ellen
Příjmení: Cerna

Název Dotazu: telisko

Dotaz: Dobrý den, možná je můj dotaz úsměvný, nicméně - mohu do sauny s nitroděložním tělískem? A další dotaz, je kontraindikací zavedený kardiostimulátor? Díky, Ellen

Odpověd: Dobrý den, Váš dotaz ohledně nitroděložního tělíska bych doporučil konzultovat s Vaším gynekologem, který Vám jistě konkrétně řekne. Obecně "tělísko" není problém pro saunování. Kardiostimulátor mají kardiaci a ti do finské sauny určitě nemohou, tedy je to kontraindikace. Mohu doporučit jedině nizkoteplotní infračervenou kabinu Physiotherm, kam kardiaci mohou. Hezký den přeji..


Jméno: Nikola
Příjmení: Kusa

Název Dotazu: Nikola

Dotaz: Dobrý deň. Chcela by som sa Vás spýtať, prečo by sa nemalo po saunovaní umývať mydlom? Ja by som sa rada po saunovaní umyla peelingovým mydlom keď sú póry otvorené, ale neviem či je to dobrý nápad. Počula som aj, že tento peeling sa môže aplikovať aj pred saunovaním. Tak ako to prosím Vás je? Ďakujem

Odpověd: Dobrý den, po saunování ani nevadí mýdlo, ale mytí se teplou vodou, která Vás opět trochu prohřeje a začnete se opět potit. Mýdlem a teplou vodou je vhodné se umýt před vstupem do potírny a po zpravidla třech kolech prohřívání a ochlazování se jen opláchnout vlažnou vodou. Peeling je možné použít i při prohřívání čímž prokrvíte pokožku. Existují různé peelingové masážní soli či medy do sauny. Přeji mnoho příjemných zážitků při saunování!


Jméno: pavla
Příjmení: drezarova

Název Dotazu: jidlo

Dotaz: dobry den, jak dlouho po jidle se muze jit do sauny? dekuji

Odpověd: Dobrý den, něco lehkého můžete sníst i před saunou. Obecně nechodit s plným žaludkem a hned po jídle. Vždy je lepší jen pít a najíst se až po sauně..


Jméno: vojta
Příjmení: heger

Název Dotazu: počítač v infrasaune

Dotaz: chtěl bych se zeptat jestli si mohu vzít do infrasauny počítač nebo telefon??

Odpověd: Dobrý den, samozřejmě si do infrakabiny můžete vzít tyto přístroje, ale vzhledem k relaxaci, pocení a krátké délce procedury bych to zvážil a jistě se v infrakabině bez těchto přístrojů obešel..


Jméno: Václav
Příjmení: Pocklan

Název Dotazu: Jak často se saunovat

Dotaz: Dobrý den, používám infrasaunu ráno asi 40min.odpoledne sportuji můžu se saunovat i podruhé za den před sportem. A jak je to s medem nevadí v infrasauně. Předem děkuji

Odpověd: Dobrý den, pokud máte kvalitní infrakabinu a je Vám toto časté používání příjemné, není v tom ze zdravotního hlediska problém. Pokud máte infrakabinu, kde je teplota při proceduře přes 45°C může už organismus reagovat jako v klasické finské sauně a v tomto případě zatěžujete více organismus. Musíte pocitově vědět sám, zda Vám toto četné používání dělá nějaké problémy. Pokud ano doporučuji konzultaci s lékařem. Použití medového peelingu či medu je bez problému, ale praktičtější je tyto přípravky použít v parní či finské sauně..


Jméno: Martin
Příjmení: Fintora

Název Dotazu: Infrasauna

Dotaz: Dobrý den. Mám 19 měsíční dítě a chceme chodit do infra sauny. Na jak dlouho můžeme?

Odpověd: Dobrý den, použití infrakabiny pro takto malé děti doporučuji pouze tzv. "nízkoteplotní infrakabinu" a s regulací intenzity infrazářičů. Používat při nižší intenzitě a délka pobytu do 10 min. Přeji příjemnou proceduru..


Jméno: Tereza
Příjmení: Rážová

Název Dotazu: Krevní tlak

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat... Chtěla bych rodičům koupit saunu a nevím jaký druh ba jestli můžou saunu navštěvovat, když oba trpí vysokým krevním tlakem na který oba dva berou léky. Předem děkuji za odpověď

Odpověd: Dobrý den, pokud rodiče mají vysoký krevní tlak, doporučuji jedině nízkoteplotní infrakabinu, která je šetrná a nezatěžuje organismus..finskou saunu určitě v tomto případě nedoporučuji. Pěkný den přeji!


Jméno: milos
Příjmení: kryda

Název Dotazu: parní sauna

Dotaz: dobrý den, dodavatel sauny nám nabízí kombinovanou saunu BIO + parní,elektrická kamna SAWO NORDEX NRC-80NS 8kW s parním generátorem. S tím, že pro parní saunování je dostačující dřevěný obklad severský smrk (náš dotaz na možný problém pára vs. dřevěný obklad). Je to opravdu tak, nebo se jedná spíše o pseudoparní saunování? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, el. kamna s výparníkem jsou bez problému a běžně se v saunách používají. Nebojte se ničeho. K teplotnímu čidlu se navíc přidá čidlo vlhkosti a na regulaci si v závislosti na teplotě nastavíte požadovanou vlhkost, nemusíte polévat kameny a vlhkost bude konstantní při nižší teplotě. Vřele doporučuji!


Jméno: Lucie
Příjmení: Lišková

Název Dotazu: křečové žíly

Dotaz: Dobrý den, jaký máte názor na saunování při křečových žilách? V mém případě se zatím jedná o metličky... Děkuji za odpověď, Lišková (31 let)

Odpověd: Dobrý den, pro saunování ve finské sauně jsou obecně křečové žíly kontra indikací. Je třeba se saunovat při nižších teplotách a kratší dobu jednotlivých cyklů ohřevu/ochlazení. Pokud budete saunu užívat takto rozumně mělo by saunování lehce pomoci posílit stěny žil. Pokud Váš ošetřující lékař nezakáže saunování není v tom problém. Pokud ano, doporučuji infrakabinu, jako zaručenou proceduru, která nezatěžuje Váš kardiovaskulární systém. Přeji příjemné saunování..


Jméno: Libor
Příjmení: Šoch

Název Dotazu: libor

Dotaz: Infrasauny od Moutfield používají co-Lavatech?

Odpověd: Dobrý den, Lava Tech infračervené zářiče používá výhradně výrobce a to rakouský Physiotherm GmbH, který má tento systém patentovaný. Nově používá tento systém německý výrobce saun KLAFS u svých kombinovaných saun ve spolupráci s Physiotherm. Ten hobby market o kterém jste se zmínil není výrobce ničeho a dováží no name výrobky z dálného východu a osobně jsem měl problém i s kvalitou nářadí pro zahradu! Děkuji za pobavení..


Jméno: Kateřina
Příjmení: Chlumová

Název Dotazu: migréna

Dotaz: Dobrý den, jsem žena 22 let. Navštěvuji saunu celkem často, pravidelně a ráda. Propaguji i zásady zdravého saunování, dokonce provádím i saunové ceremoniály. Ale poslední dobou se mi již několikrát stalo, že mě po sauně bolela hlava a dokonce jsem se dostala až do migrénozních stavů, kdy mě to vzbudilo i ze spaní, zvracela jsem a měla jsem zimnici a to vše jen od migrény. Nechci se sauny vzdát, nenapadá vás nějaký důvod proč a popřípadě co bych mohla dělat špatně? Hlavu si chladím i v ochlazovacím bazénku, po sauně jsem venku na čerstvíém vzduchu... Děkuji

Odpověd: Dobrý den, to je velice nepříjemné. V každém případě doporučuji vyšetření u lékaře. Může to se saunou být spojeno, ale také nemusí a vyšetření jistě odhalí příčinu Vašich obtíží. Přeji Vám ať jste fit a dejte vědět výsledek vyšetření..Pokud bude spojitost se saunou, doporučuji jedině infrakabinu.


Jméno: R
Příjmení: S

Název Dotazu: Olej

Dotaz: Je vhodné po saunování používat pouze sprchový olej. Například Saloos. Někde jsem četl, že se doporučuje pouze čistá voda bez příměsí.

Odpověd: Dobrý den, toto je na každém co komu vyhovuje. Každý má jinou pokožku a také je všude jiná tvrdost vody atd. Nekategorizoval bych to nijak..


Jméno: Martin
Příjmení: GoN

Název Dotazu: Riziko saunování s ručníkem

Dotaz: Dobrý den, Často se ženy v sauně zahalí skoro až po uši do prostěradla nebo ručníku, má takové saunování vůbec smysl? Plynou z toho nějaké zdravotní rizika, jelikož pokožka nedýchá a tělo se asi o víc přehřívá? děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Když jsem před léty absolvoval školení u nestora saunování Dr. Mikoláška, tento dotaz byl často slyšet a vždy následovala stejná odpověď. Při ohřívání v potírně finské sauny musí být tělo bez oblečení, čisté a ideálně v leže. Přeji příjemné a zdraví prospěšné saunování..


Jméno: Jaroslav
Příjmení: Ř.

Název Dotazu: Physiotherm

Dotaz: Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějakého opravdu dobrého prodejce infrakabin Physiotherm. Jsem okolí Liberce, děkuji s pozdravem J.Ř.

Odpověd: Dobrý den, pokud se nic nezměnilo zastoupení a poradenské centrum je v Praze 10, doporučuji mrknout na jejich webové stránky..


Jméno: vaclav
Příjmení: mikel

Název Dotazu: kycle

Dotaz: jsem po opersi obou kycli a mam vysoky tlak mohu do infra sauny predem dekuji

Odpověd: Dobrý den, pokud jste již v pořádku a nemáte akutní pooperační stav či jiné obtíže nevidím důvodu proč ne. Jen používejte opravdovou infračervenou kabinu a ne "infrasaunu" kde je 60°C i více. To potom s infra nemá nic společného a pokud máte vysoký krevní tlak, patrně Vám lékař nedoporučí užívání klasické sauny. Přeji pevné zdraví..


Jméno: Michal
Příjmení: K.

Název Dotazu: Physiotherm infrakabina

Dotaz: Zdravím Vás, dal jsem na rady a tento měsíc si pořídil infrasaunu Physiotherm. Naprosto perfektní záležitost a mohu říci, že ještě předčilo očekávání. Je to opravdu něco jiného než jsem si mohl vyzkoušet např. Vitae, které jen pálí a vypínají se při dosažené teplotě. Děkuji Michal.

Odpověd: Dobrý den, děkuji za Váš příspěvek a jsem rád, že jsem pomohl při rozhodování o pořízení nové infrakabiny. Přeji mnoho příjemných chvil při regeneraci.


Jméno: michaela
Příjmení: b.

Název Dotazu: prenosni infrasauna

Dotaz: dobry den, na internetu jsem narazila na prenosni infrasaunu (typ TW-PS04), tehcnicke specifikace prodejce neuvadi, mam se podle vas ceho obavat? predem dekuji za odpoved

Odpověd: Dobrý den, je to naprostý nesmysl a pokud se máte čeho obávat tak minimálně vyhozených peněz, velice mi tento "produkt" rozesmál..


Jméno: Miroslav
Příjmení: Broslavský

Název Dotazu: porovnání

Dotaz: Dobrý den,je velký rozdíl mezi infrazářiči Phillips Vitae a LavaTechTM ?Děkuji za odpověď

Odpověd: Dobrý den, rozdíl je diametrální, vitae jsou zářiče širokospektrální a opravdu nepříjemně pálí, navíc jsou řízeny jen teplotním čidlem, tedy dle tepla v kabině, což je u infračerveného záření nesmysl, jelikož vyprodukují teplo podobné pobytu ve finské sauně a pak se vypnou, po té se otvírají dveře atd. aby opět zářily. U technologie LavaTech je odfiltrované, separované záření s izolantem lávovým pískem, tedy pro organismus příjemné teplo. Reguluje se jen intenzita záření a výsledek je jednoznačně příjemnější a efektivnější o spotřebě el. energie nemluvě. Pokud máte možnost investovat do lepší technologie navíc s doživotní zárukou, doporučuji v oblasti infračervené technologie LavaTech od rakouského výrobce Physiotherm. Přeji pěkný den!


Jméno: Klára
Příjmení: Nováková

Název Dotazu: bolesti hlavy po saunování

Dotaz: po infra sauně mě vždy rozbolí hlava přitom vypiju během saunování skoro dva litry vody...

Odpověd: Dobrý den, do jaké infrasauny chodíte? Při jaké teplotě? Pokud je v infrasauně více jak 45°C není to již infrasauna, nýbrž pro organismus klasická sauna a pokud jste v takovém zařízení dlouho a neochladíte se po zahřátí, je možné, že po takové proceduře mohou nastat bolesti hlavy. Jak probíhá Vaše saunování časově, jaký držíte odpočinek, aktivita před/po saunování? Rád Vám poradím, budu-li mít více informací. Berete nějaké léky? Jste alergik, atd. V každém případě doporučuji konzultaci s lékařem..


Jméno: Milos
Příjmení: Valošek

Název Dotazu: čínská infrasauna

Dotaz: Dobrý den. Podivuji se nad neustálou kritikou Čínských infrasauna. Vlastníme Čínskou infrasaunu a kromě malinko horšího dílenského zpracování je OK. Prodejce deklaroval nezávadnost výrobku. Je potřeba si uvědomit, že veškeré zboží dovážené do EU musí splnovat přísné podmínky. Pokud by byla sauna škodlivá, nemohl by jí vubes český prodejce nabízet. Ano, možná zboží objednané přímo z Číny tam bych měl neduvěru.A co se týče Německých a Rakouských topných těles? Skoro bych se vsadil, že pod záštitou evropských firem jsou dováženy z Asie.Ale to ví jen oni sami. Jinak řečeno, pokud hovoříte o závadnosti Čínských saun a o tom, že nemají patříčnou dokumentaci, vy máte dokumentaci o závadnosti těchto saun, a pokud ano, kdo se pod onu škodlivost podepsal?

Odpověd: Dobrý den, děkuji za Váš názor. Pokud si pořídíte cokoliv nekvalitního ať už automobil nebo saunu a nemáte srovnání s kvalitním produktem, nepouštějte se do této debaty. Ono pořídit si "infrakabinu" za cca 15 tis. hovoří za vše. Pokud máte jen malou představu kolik financí stojí výzkum, vývoj, kvalitní materiály a liská práce, už cena nedává smysl. Levné dětské hračky z Číny, u kterých namátková kontrola zjistila zdravotní závadnost, měli také všechny doklady v pořádku. Pokud je největší investicí prodejců reklama /bilboardy u silnic/ a marketing na webu spolu s nízkou cenou, divil by jste se čemu český člověk uvěří..


Jméno: Míla
Příjmení: C

Název Dotazu: Glaukom v infrasauně

Dotaz: Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, zda mohu jít do infrasauny, když mám glaukom. Předem děkuji. M.

Odpověd: Dobrý den, "Glaukom" česky zelený zákal nemá s infračerveným zářením nic společného, jelikož toto záření je organismu přirozené a prospěšné. Nevidím důvod proč do kvalitní, nejlépe nízkoteplotní kabiny nechodit. Pokud máte nějaké problémy s tlakem, které mohou souviset s doporučením lékaře nenavštěvovat klasickou saunu, tak "infrasauna" jistě nevadí..


Jméno: Lucie
Příjmení: F

Název Dotazu: účinnost infrasauny dle typu lamp

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakému typu infralamp dát při koupi infrasauny/ kabiny přednost. V jedné z odpovědí zmiňujete výrobce Physiotherm, kt. používá infrazářiče s nízkoteplotní infračervenou technologií a patentovanou technologii lávového Písku (LavaTechTM). Český výrobce Sauna System používá léčivé infrazářiče Phillips Vitae, jiní fóliové zářiče EOS. Zcela jistě bych ráda měla v infrakabině léčivé světlo. Jaké světlo si ale vybrat? Mají stejné účinky či jiné? Předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, ohledně světla Vám nerozumím, světlo je pocitová záležitost a prakticky všichni výrobci používají různé barevné osvětlení, které je jistě příjemné, ale nic neléčí. Z hlediska úspory, samozřejmě LED a z hlediska ovládání doporučuji uvnitř kabiny. Ohledně nejlepší technologie je volba jasná, jedině Physiotherm. Mají zdravotní studii od rakouských lékařů a kdo měl možnost porovnat s ostatními, jistě nebude ani minutu váhat. Vitae není léčivá technologie, je to jen nejvíce propagovaná a používaná technologie, tak jako vše ostatní mimo Lava Tech je jen kompromis a o čínských produktech se vůbec nebudu rozepisovat. Přeji šťastnou volbu..


Jméno: Ján
Příjmení: M

Název Dotazu: Môžem opakovať

Dotaz: Pekný deň... Koľko krat môžem opakovať infra. Ked sa doporučuje pri Finskej a parnej 3x ...Može sa opakovať aj infra ??

Odpověd: Dobrý den, samozřejmě můžete opakovat, ale vzhledem k malé zátěži na organismus se pobyt v kvalitní, tedy nízkoteplotní infračervené kabině můžete nahřívat i 40-50 min najednou. Po té zpravidla nemáte potřebu proceduru opakovat jako u střídání vysokých teplotních rozdílů a zatěžování organismu v klasické sauně či páře, což je taktéž velice příjemné, ale né pro každého!


Jméno: Mirek
Příjmení: F

Název Dotazu: Infra sauna pro 2 osoby

Dotaz: Dobrý den. Mám v úmyslu koupit Infra saunu, ale po přečtení vašich odpovědí mám obavu, abych nekoupil nějaký šmejd, který více uškodí, než prospěje. Jedná se mi o Infra saunu pro 2 osoby s carbonovými topidly - min.6ks. Můžete mi nějaký výrobek doporučit? Děkuji. Mirek F.

Odpověd: Dobrý den, pokud chcete opravdu jedinečnou infrakabinu doporučuji rakouský Physiotherm, který používá technologii LavaTech a existují seriózní lékařské studie. Dokonce je to jediný výrobce s doživotní zárukou na technologii, vše ostatní je kompromis a o čínských kabinách bylo již dost řečeno..


Jméno: Ján
Příjmení: Majerník

Název Dotazu: Infra

Dotaz: Koľko krát za sebou môžem ist do Infra. v ten istý vstup(Deň)

Odpověd: Dobrý den, pokud používáte kvalitní infrakabinu a je Vám každodenní použití příjemné, pak samozřejmě můžete na rozdíl od klasické sauny, která zatěžuje organismus a její použití se doporučuje max 1-2 týdně.


Jméno: Bohumir
Příjmení: Vojtovic

Název Dotazu: Sauna a Ipad

Dotaz: Mohu v infra sauně používat I pad nebo Iphone?

Odpověd: Dobrý den, v kvalitní infrakabině samozřejmě. Teplota v takové infračervené kabině nepřesáhne 40°C což těmto přístrojům nevadí, mrkněte do návodu, kde jsou jistě uvedeny provozní teploty..


Jméno: Martina
Příjmení: Šejstalova

Název Dotazu: Infrasauna Marimex

Dotaz: Dobrý den, dostala jsem infrasaunu (prodejce Marimex)k narozeninám, je tedy tato infrasauna zdraví škodlivá? A čím? Mam 3 deti se kterými se chystám saunu využívat a po přečtení vašich příspěvků jsem tak trochu dostala strach. Jestli bude potřeba upřesnit model, určitě dodám. Děkuji vam za vaši odpověď. MŠ

Odpověd: Dobrý den, infrasauny od čínských výrobců Vám příliš dobrého nedají, neřekl bych přímo, že jsou škodlivé, ale ani není jediná studie či seriózní dokumentace k použitým infrazářičům. Jednoduché pravidlo je, že pokud budu chtít používat cokoliv co má nějaký vliv na zdraví, což infračervené kabiny zajisté mají, chci kvalitu a záruky. Od společnosti prodávající bazény a v mezisezoně "parodie" na infračervené kabiny mám slušně řečeno velké pochybnosti o těchto podezřele levných produktech..


Jméno: Tomas
Příjmení: b

Název Dotazu: sauna a plavani

Dotaz: dobry den, chtel sem se zeptat zda si muzu dat kratkou saunu na zahrati a pak jit intenzivne plavat? dekuji

Odpověd: Finskou saunu doporučuji spíše po plavání, pokud si chcete prohřát svaly, ale nezatěžovat organismus vysokou teplotou obecně před sportovním výkonem, doporučuji infrakabinu.


Jméno: Jan
Příjmení: R

Název Dotazu: Vetrani kolem infrasauny

Dotaz: Dobry den, planuji si domu koupit infrasaunu. Mam na ni vyclenen prostor a rad bych kolem ni a nad ni udelal vestavnou skrin. Muze se skrin vestavet nadoraz, nemo mam nechat nejakou mezeru kvuli vetrani a jakou. Dekuji.

Odpověd: Dobrý den, pokud si pořídíte "nízkoteplotní" technologii infrazářičů např. od rakouského výrobce Physiotherm není s teplotou a tedy i větráním kolem kabiny žádný problém.


Jméno: Bohuslav
Příjmení: ch

Název Dotazu: Infrasauna po domácku

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat zda je reálné vyrobit si infrasaunu sám v domácím prostředí s běžnými materiály. Hlavně mě zajímá kolik je minimálně nutné pořídit keramických topidel pro infrasaunu o kapacitě dvou osob. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, toto je spíše dotaz na výrobce. Obecně vzato pokud si pořídíte technologii, tedy sadu infrazářičů s regulací, zpravidla Vás toto vyjde spolu s materiálem na konstrukci a obklad stejně jako hotová infrakabina od výrobce. Počet infrazářičů není důležitý, ale typ, výkon a umístění.


Jméno: Linda
Příjmení: B.

Název Dotazu: Infra sauna v MŠ

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na hygienické požadavky správného používání infra sauny v mateřské škole. Je nutné děti před nebo po použití sauny osprchovat, příp. otřít vlhkou žínkou? Saunu děti navštěvují 1x týdně, cca 3-5 min. Musí následovat odpočinek po použití sauny? Děkuji za odpověď

Odpověd: Dobrý den, po proceduře je vhodné děti osprchovat. Vzhledem k velice krátkému pobytu v infrakabině, /píšete 3-5 min./ je odpočinek po proceduře vhodný, nikoliv nezbytný.


Jméno: Nikola
Příjmení: Š.

Název Dotazu: Infrasauna a finská sauna

Dotaz: Dobrý den , dostala jsem poukázku do wellness studia . Chtěla jsem se zeptat, zda je možné po sobě kombinovat infra saunu s finskou v době jedné návštěvy ve welless ? Děkuji předem za odpověď

Odpověd: Dobrý den, pokud navštívíte finskou saunu klasicky 3x do potírny a 3x se ochladíte, je zbytečné zatěžovat organismus další procedurou. Pokud chcete jen vyzkoušet co Vám vyhovuje, můžete projít více procedur včetně infra či parní lázně. Spoustu lidem klasická sauna nevyhovuje a pak navštěvují např. infrakabinu. Saunování není maraton, ale především pocitová a relaxační záležitost, přeji příjemný pobyt ve wellness.


Jméno: Jana
Příjmení: K

Název Dotazu: běh

Dotaz: Dobrý večer,koupili jsme infrakabinu Tongu,ale jak jsem si přečetla vaše odpovědi na různé dotazy,tak jsem psala prodávajícímu a ten nám poslal atest a vyjádření,že se nemusíme bát saunovat atd,atd.....(ale moc jim nevěřím) stejně mám dotaz manžel chodí běhat má se saunovat před během nebo po běhu,děkuji za vyjádření.

Odpověd: Dobrý den, infrakabiny z "hobymarketu" opravdu nejsou to pravé. Použití kvalitní infrakabiny před sportem je samozřejmě možné pro zahřátí svalového aparátu. Před během se pravděpodobně manžel tak jako tak rozcvičí a protáhne, tudíž použití po sportovním výkonu je jednoznačně z důvodu regenerace ideálnější o to více v případě Vaší jmenované kabiny, která svojí technologií simuluje spíše klasickou saunu.


Jméno: Michal
Příjmení: K

Název Dotazu: potence

Dotaz: Dobrý den, má saunování vliv na potenci?

Odpověd: Dobrý den, saunování obecně je především relaxace a regenerace organismu, čímž nepřímo pozitivně podporuje mimo jiné potenci i chuť na sex..


Jméno: Monika
Příjmení: M

Název Dotazu: Infrasauna v suterénu

Dotaz: Dobrý den, plánujeme infrasaunu do suterenni místnosti. Je zde strop 207 cm a podlahove topeni. Je možné sem umístit infrasaunu? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, do popsaného prostoru můžete bez problému infrakabinu umístit, konkrétní model a velikost samozřejmě doporučí prodejce či výrobce infrakabin.


Jméno: Věra
Příjmení: P

Název Dotazu: sauna se soláriem

Dotaz: Dobrý den, chodím pravidelně jednou týdně do sauny. Chtěla jsem se zeptat když začnu chodit do solaria udrží se mi opálení, nebo se smyje? Jde mi o to jestli to bude mít nějakou cenu nebo jestli to budou jenom promarněný peníze. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, pravidelné saunování nikterak neovlivní opálení pokožky od sluníčka ani získané v solariu. Smýt můžete pouze náhražku solária, dnes populární nástřiky na místo opalování..


Jméno: Veronika
Příjmení: Bímová

Název Dotazu: proč ne s implantáty do infrasauny

Dotaz: Dobrý den, všude se píše, "infrasaunu by neměly používat ženy s implantáty". Ale nikde jsem se nedozvěděla proč. Můžete mi tuto otázku zodpovědět. Mám implantáty již 8 let a infrasaunu navštěvuji pravidelně bez jakých koliv problémů. Díky Veronika.

Odpověd: Dobrý den, toto je poměrně častý dotaz, na který jste si částečně odpověděla sama. Pokud navštěvujete infrakabinu a nemáte žádný problém, je to v pořádku. Samozřejmě se na trhu objevují různí výrobci jak infrakabin resp. technologií infrazářičů tak různí výrobci silikonových implantátů a všichni chtějí minimalizovat negativní reklamu při případných obtížích. Dokáži si představit ženu, která někde v zahraničí podstoupila levnou operaci a tamní klinika používá nekvalitní implantáty a navíc tato žena začne pravidelně navštěvovat nějakou lacinou infrakabinu z hobby marketu, pak je jistá šance, že nastane problém. Vždy je dobré vědět jaký implantát byl použit a přímo s výrobcem projednat veškeré kontraindikace a omezení, který tento výrobce nařizuje..


Jméno: Mirka
Příjmení: Rosenfelderová

Název Dotazu: Sauna Marimex

Dotaz: Dobrý den,jsou infrasauny Marimex zdravotně nezávadné?Nevadí,pokud se saunuji v leže a mám nohy nahoře?Děkuji za odpověď Mirka

Odpověd: Dobrý den, děkuji za dotaz. Infrasauny Marimex neexistují, jen je společnost Mari..prodává pod svým jménem, ale výrobce je z Asie, maximálně toto zboží dováží přes USA, aby mohli uvádět jinou zemi původu než např. Čínu. Je to smutné, ale je to tak. Zda jsou nezávadné Vám nedokáži říci, ale jistě Vám na zdraví nic nepřinesou. Za ty nízké ceny, nejsou schopni kvalitní západní výrobci IR technologií vzhledem k velkým nákladům na výzkum a vývoj ani vyrobit, natož takto levně prodávat. A na závěr, veliké společnosti co mají kapitál, si pro svůj zisk jsou schopni v ČR zajistit jakékoliv potvrzení o nezávadnosti či o zdraví prospěšném výrobku. Druhá část Vašeho dotazu ohledně saunování s nohama nahoru, saunovat se má ideálně v leže, pokud se bavíme o finské sauně. Je to z důvodu stejné teploty v dané výšce. Přeji hezký den.


Jméno: Jakub
Příjmení: Marek

Název Dotazu: Jit si sauny pred sportem?

Dotaz: Dobry den, Chtel jsem se zeptat jestli je vhodne jit do sauny třeba tak 4 hodiny pred sportem (fotbal)? Chodím do práce, ale mame na fotbale náročnou přípravu, nestíhám zajít do sauny večer po treninku. Je mozno zajít třeba po obědě (o polední pauze) do sauny a pak jit na fotbal navečer? Dekuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, saunování v klasické sauně je relaxace, ale i zátěž pro organismus. Před sportovním výkonem stejně tak jako před masáží, doporučuji použít spíše infrakabinu, než klasickou saunu.


Jméno: Jana
Příjmení: S

Název Dotazu: infrasuna

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych vědět jestli je vhodné po infrasauně, kde jsem asi 20 minut a teče ze mě pot,cvičení s posilovacími prvky. Děkuji

Odpověd: Dobrý den, jelikož infrakabiny nejsou taková zátěž pro organismus jako klasická sauna, doporučuje se i před sportovním výkonem. Samozřejmě musíte dodržovat pitný režim a pak není problém.


Jméno: Šárka
Příjmení: Smítková

Název Dotazu: infrasauna - vlasy

Dotaz: Dobrý den,užívám pravidelně infrasaunu a hodně se mi poškodily - vysušily vlasy. Prosím o radu, jak tomu nejlépe zabránit, Děkuji

Odpověd: Dobrý den, záleží do jaké infrakabiny chodíte, kvalitní infrakabina nemá žádný negativní vliv na organismus tedy ani na vlasy. U infrakabin z hobby marketů, které jsou vesměs z Číny, bych se nedivil ničemu. Ale v první chvíli bych hledal příčinu problému jinde a navštívil svého lékaře.


Jméno: Marie
Příjmení: Volhejnová

Název Dotazu: saunování

Dotaz: dobrý den,mám velice ráda saunování,jen mám problém,že se velice málo potím.Dbám na pitná režim,snažím se i vypít více vody před i během saunování.děkuji za odpověď Volhejnová

Odpověd: Dobrý den, termoregulace a tím i pocení je u každého člověka individuální. Pokud nemáte zdravotní problém s větším zadržováním vody v těle, pak je to v pořádku. Pro jistotu ale doporučuji konzultaci se svým lékařem.


Jméno: Jana
Příjmení: R

Název Dotazu: navsteva infrasauna a sauna

Dotaz: Dobry den, dostala jsem mesicni wellnes, mohu chodit do sauny, parni sauny a infrakabiny. Jak nejlepe to prosim vas vyuzit? jeden den jit do sauny, dalsi mohu do infrasauny a kdy do parni sauny? prekvapilo me ze jsem se zde docetla ze by se nemela kombinovat parni sauna s finskou v jeden den. tak ted nevim jak to idealne vyuzit. poradte mi prosim vas. Pujdu-li napr.2x v tydnu do finsky sauny, mohu-li pak 2.den do infra a v jakem casovem sledu do parni sauny a do te taky opakovat proces 2-3x nebo staci jednou (myslim v 1 dni). Stejne tak v te infrasaune staci jit 1x na 20min a ne 2-3x opakovat proces?

Odpověd: Dobrý den, toto je častý dotaz jak rozumně využívat všechny dostupné potírny. Finskou saunu stačí navštívit 1x týdně a parní lázeň také. Říká se 2-3 se prohřát a ochladit. Každá má své výhody a v těle tyto procedury nastartují procesy které cca týden trvají. Infrakabina není taková zátěž pro organismus a můžete ji navštěvovat klidně každý den s tím, že stačí 30 min procedura. Saunování obecně je pocitová záležitost a každému člověku vyhovuje jiný režim, proto doporučuji vše vyzkoušet.


Jméno: petra
Příjmení: švehlová

Název Dotazu: infrasauna a děti

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat. jestli je vhodná infrasauna pro děti (2 a 5 let) můj otec koupil infasaunu domu tak jestli je možná tam strčit i děti.na jak dlouho a na kolik stupňů? děkuji moc za odpoveď

Odpověd: Dobrý den, pokud máte kvalitní infrakabinu není problém proceduru absolvovat i s dětmi. Ve správné infrakabině je teplota jen informativní údaj, jelikož infrazáření neprohřívá vzduch, ten se pouze ohřeje od předmětů tedy od stěn či od člověka uvnitř. Doba procedury v infrakabině je u dospělého min 30 min a u dětí dle toho jak dlouho vydrží, z vlastní zkušenosti je to tak 10-15 min.


Jméno: Jan
Příjmení: Novák

Název Dotazu: infrasauny a mateřská znamínka

Dotaz: Jsem vlastníkem většího množství mateřských znamínek po celém těle. Má infrasaunování vliv na mateřská znamínka ?

Odpověd: Dobrý den, infrakabiny jsou tak jako vše od různých výrobců a v různé kvalitě. Obecně kvalitní technologie IR zářičů produkuje tělu přirozené IR záření a tudíž nemá žádný negativní vliv. Pro přesné určení však doporučuji konzultaci s dermatologem.


Jméno: Tomáš
Příjmení: Piskora

Název Dotazu: Je to zdravé?

Dotaz: Dobrý den, chci se optat jestli není zdraví škodlivé se saunovat v infrasauně každý den? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, pokud používaté kvalitní infrakabinu (infrasaunu) je to vhodné a záleží čistě na Vašem pocitu. Klára


Jméno: milena
Příjmení: fašiankova

Název Dotazu: vonkajšia infrasauna

Dotaz: Dobry den,radi by sme si kupili vonkajšiu infrasaunu.....všetci nas však odhovaraju,vraj z infrasauny treba ist do teplej miestnosti.....tak neviem,mne sa to nezda,načo by sa potom vyrabali vonkajšie infrasauny...dakujem moc za odpoved

Odpověd: Dobrý den, infrakabina venku není problém, pokud bude např v zahradním domku s dobrou izolací. Vzhledem k relativně nízkým teplotám při saunování v infrakabině se doporučuje pokojová teplota v místě, kde bude infrakabina instalována.


Jméno: Martin
Příjmení: Faltus

Název Dotazu: Physiotherm

Dotaz: Dobrý den, četl jsem poslední příspěvek ohledně infrasauny Physiotherm a musím dát za pravdu. S rodinou rádi navštěvujeme různá wellness zařízení včetně infrasauny. Po zimní dovolené v Rakousku, mohu jen doporučit infrakabiny s technologií LavaTech od Physiothermu. Je to fantastické a s běžnou infrasaunou co jsem doposud vyzkoušel, se to nedá přirovnat! Přeji všem do nového roku plno pohody a relaxace! MF

Odpověd: Dobrý den, děkuji za příspěvek. Rakouské infrakabiny Physiotherm jsou jednaznačně špičkou ve svém oboru a tedy Vaše pocity jsou oprávněné. Problém je v ceně, ale vzhledem k celoživotní záruce a kvalitě je i cena odpovídající..


Jméno: Klara
Příjmení: Filarova

Název Dotazu: dotaz na infrasauny

Dotaz: Dobrý den, chci si pořídit infrasaunu a ráda bych znala názor které zářiče jsou nejlepší, případně doporučení na nějakého výrobce, děkuji.

Odpověd: Doporučuji Vám jedině infrazářiče se systémem LavaTech Physiotherm ,které jsou zdravotně nezávadné a mají celé spektrum infra záření,výrobcem je rakouská firma Physiotherm,která má zastoupení v české republice.www.physiotherm.cz


Jméno: Jana
Příjmení: Havrdová

Název Dotazu: škrábání nebo bolest v krku do infrasauny

Dotaz: Dobrý den, může se do infrasauny s mírným škrábáním příp. i s bolestí v krku do infrasauny?

Odpověd: Dobrý den, je to individuální. Může Vám procedura nastartovat včas imunitní systém a za 1-2 dny budete v pořádku za předpokladu, že jste jen nachlazená. Pokud máte virózu, či zvýšenou teplotu již se použití jakékoliv sauny nedoporučuje. Je to podobné jako s otužováním či sportem, člověk pro všechny na zdraví pozitivně působící činnosti musí být zdraví.


Jméno: Jana
Příjmení: Havrdová

Název Dotazu: Čočky do infrasauny

Dotaz: Mohou se nosit do infrasauny kontaktní čočky?

Odpověd: Dobrý den, v zásadě by použití kontaktních čoček nemělo vadit, ale doporučuji konzultaci se svým očním lékařem a hlavně s výrobcem čoček, kterých je na trhu mnoho a v různých kvalitách.


Jméno: Mariana
Příjmení: S.

Název Dotazu: porovnání saun

Dotaz: Dobrý den, která sauna je prospěšnější pro zdravého člověka?

Odpověd: Dobrý den, pokud myslíte zda finská, parní či infra? Musím říci, že je to častá myšlenka mnoha lidí, ale musím říci, že jsou všechny prospěšné a každému vyhovuje něco jiného. Pokud se budeme bavit o zdravém jedinci..


Jméno: Zuzana
Příjmení: Vašková

Název Dotazu: posunutá plotýnka

Dotaz: Dobrý den,bolí mě záda v bederní oblasti,kde mám posunutý 5.obratel o 5mm,mám zatuhlé svalstvo,chodím na pravidelné masáže.Mohu při těchto omezeních chodit do sauny?četla jsem,že následné střídání vedra a chladu při posunuté ploténce nedělá dobře.Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, máte pravdu klasická sauna která je jen pro zdravé jedince Vám dobře na tento zdravotní problém neudělá. Zkuste použít v nějakém wellness provozu infrasaunu, či suché teplo. Ohledně pohybového systému doporučuji použít infrakabinu např. Physiotherm, kde jsou známé zdravotní studie a přesně na tyto problémy je výrobce zaměřen.


Jméno: Honza
Příjmení: Jirmann

Název Dotazu: Sauna, pára, vířivka

Dotaz: Dobrý den, rád navštěvuji kompletní wellnes, neboť mám rád i vířivku a páru. Nevím však, zda je úplně vhodné po 30min ve vířivce chodit do sauny. Kůže mi častokrát z velkého množství chloru ve vířivce připadá dost citlivá. Stejně zvláštní mi přijde chodit do sauny po plavání v bazénu. Kůže se mi vždy zdá skoro "popálená" z toho chloru. Alergiemi netrpim a že bych měl nějak vyjímečně citlivou kůžu se mi taky nezdá, jen mi zajímá zda si spíše neškodím návštěvou vířivky-sauny a páry, zda není lepší tyto věci oddělovat. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, určitě jednotlivé procedury není vhodné absolvovat po sobě či v jedné návštěvě wellness provozu. Pokud jdete do finské sauny, absolvujte po saunování maximálně masáž a věřte, že budete i tak (příjemně) unaven. Ve vířivce je také vhodné být maximálně 15-20 minut, delší pobyt Vás při hydromasáži spíše "dobije" a plavání v bazénu je jednoznačně samostatná disciplína, po které mohu doporučit jen nějaké prohřátí např. v páře či infrakabině. Přeji příjemnou relaxaci..


Jméno: Jaroslav
Příjmení: Karas

Název Dotazu: ochlazování - relaxace

Dotaz: Zdravím, mohu se prosím zeptat jak je to s relaxací? Přečetl jsem několik webů a vyslechl pár názorů. Postupy jsem však našel dva a nevím jestli jsou oba správné. V zásadě se mi jedná o to jestli mam jít relaxovat pokaždé, když vyjdu ze sauny a ochladím se a nebo až po všech třech sekvencích před odchodem domů. Omlouvám se za možná marginální dotaz a předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, saunování je v první řadě pocitová záležitost. Finové relaxují až po celé proceduře a trochu odlišně se ochlazují (ne tak šokově) jak jsme zvyklí u nás. Rozhodně jednotlivá relaxování v odpočívárně mezi prohříváním a ochlazením Vám nijak neublíží a pokud je Vám to příjemné, bez obav tak pokračujte.


Jméno: Jiří
Příjmení: Jarý

Název Dotazu: kam v Praze infra sauna

Dotaz: Dobrý den , marně hledám kam zajít do infra sauny se ženou ,abychom si to vyzkoušeli. Jsem z Prahy 9

Odpověd: Dobrý den mohu doporučit www.clubsante.cz příp. www.relaxbarrandov.cz oba provozy mají kvalitní infrakabinu na úrovni a od zákazníků máme dobré ohlasy, pokud navštívíte dejte určitě vědět, děkuji..


Jméno: Jan
Příjmení: Hrckulak

Název Dotazu: Jak často do infra sauny chodit?

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat,jak často do infra sauny chodit,aby to mělo nějaký učinek? Děkuji za odpověd.

Odpověd: Dobrý den, návštěva kvalitní infrakabiny má vždy kladný účinek, pokud se budeme bavit jak často je vhodné infrakabinu navštěvovat, můžete klidně denně, ale pokud navštívíte 2x týdně je to dostačující.


Jméno: Michaela
Příjmení: S

Název Dotazu: Infrasauna a menstruace

Dotaz: Dobrý večer! Chtěla bych se zeptat, zda je možné jít do infrasauny, když mám svůj měsíční cyklus? S poděkováním Michaela S

Odpověd: Dobrý den, do infrakabiny můžete i v těchto dnech, neboť infračervené záření je tělu přirozené a procedura tolik nezatěžuje organismus jako finská sauna.


Jméno: Jiří
Příjmení: Havel

Název Dotazu: posilovna a sauna

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je dobré (v něčem přínosné) vložit po posilování proceduru saunování (popřípadě zda do sauny jenom 1 opakovaní nebo 3krát) popřípadě proč?, nebo naopak se to výslovně nedoporučuje, popřípadě proč? prosím také o celkové shrnutí této problematiky. Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, saunování je samozřejmě pro zdravého jedince velice vhodný způsob relaxace po jakémkoliv sportovním výkonu tak i po tréningu ve fitcentru. Klasickou saunu však postačuje navštívit 1x max 2x týdně. Je to z důvodu zátěže organismu a navíc pozitivní procesy, které v těle tato procedura nastartuje fungují až 1 týden. Pokud budete chtít vyloženě po každém tréningu jít do sauny, z důvodu relaxace svalové soustavy a pohybového aparátu, doporučuji infrakabiny, do kterých můžete prakticky před i po sportovním výkonu.


Jméno: Marika
Příjmení: L.

Název Dotazu: Sauna vhodná pre deti

Dotaz: Dobrý den, chcem sa poradiť či je pre deti (3 a 5 rokov) vhodnejšia klasická (fínska) sauna alebo infrasauna.Ešte sa chcem spýtať, či má sauna dáky vplyv na mužskú plodnosť a či je v tomto dáky rozdiel medzi infrasaunou a klasickou saunou?

Odpověd: Dobrý den, pro děti je jednoznačně vhodnější infrakabina a pokud se jedná o finskou saunu tak při nižších teplotách do 50-ti stupňů C a v krátkých cyklech prohřívání 5-8 min je možné saunovat i malé děti. Doporučuji knihu od MUDr. Mikoláška "Saunování dětí"


Jméno: Pavlína
Příjmení: Schwarzová

Název Dotazu: Bolest celého těla po infrasauně?

Dotaz: Hezký den, včera jsem byla poprvé v infrasauně, byla jsem tam 35 minut, teplota cca 55 stupňů. Večer se mi udělalo zle, bolelo mne celé tělo jakoby zevnitř. Infrasaunu jsem navštívila protože mám dlouhodobě ztuhlé svalstvo celého těla - dá se říct. Může to být reakce těla a ztuhlých svalů na infrasaunu? Celkově jsem se v noci cítila hrozně. Jinak zdravotní komplikace snad žádné nemám, nevím o nich. Pouze jsem shodou okolností dostala včera menstruaci, ale menstruační bolesti u mne nikdy nebývají... Díky moc za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, hodně záleží v jaké infrakabině /infrasauně/ jste byla. Pokud to byla nějaká z Čínské produkce, nedivím se Vašim problémům. Je opravdu ze zdravotního hlediska důležité používat kvalitní např. rakouské či německé technologie infrazářičů, které mají lékařské studie a jsou naprosto zdravotně nezávadné. Další příčina mohla být např. počínající viróza, kdy jakákoliv procedura zrychlí proces v těle a výsledkem je Vaše nepříjemná zkušenost. Pokud by se toto opakovalo jednoznačně zjistěte o jakého výrobce se jedná a neváhejte navštívit lékaře a podělte se o své zkušenosti, děkuji.


Jméno: Petr
Příjmení: Krátký

Název Dotazu: druhy infrasaun

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je u infrausany lepší a v čem, vyhřívání přes uhlíkové, nebo keramické trubicové nebo karbonové zářiče. Nevíte prosím jaký je mezi nimi rozdíl? A v čem je mezi nimi rozdíl? V ceně? V době náběhu? V kvalitě saunování? U některého typu zářiče je "menší horko"? Možná se ptám moc laicky, tak se omlouvám, případně dotaz upřesním. Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, ohledně technologií infrazářičů je na trhu poměrně jasno. Lídrem a jedinou opravdovou infrakabinou je rakouská technologie LavaTech od nejmenovaného výrobce, kde správně teplota v infrakabině dosahuja do 40 stupňů C. Všehny ostatní produkují tzv. infra-sauny, což už z názvu je špatně. Proces který v těle nastaruje klasická sauna začíná právě od 40 stupňů C a víc a pokud jakákoliv "infračervená" technologie zahřívá i vzduch v potírně a neprohřeje jen zevnitř tělo pomocí vlásečnic a cév kolem páteře, není to to pravé..Samozřejmě i v ceně je rozdíl, kvalitní řemeslná práce a materiály s technologií s doživotní zárukou stojí více než obyčejné kabiny většinou v Číně vyrobené. Spousta velkých bazénářských společností našlo obchodní uplatnění v zimní, pro ně mezisezóně a dováží do ČR nekvalitní Čínské a za neuvěřitelně nízkou cenu nekvalitní infrasauny v obrovském počtu bez jakékoliv známky kvality a funkčnosti. Je to jako s každým výrobkem, nastudujte si vyzkoušejte a udělejte si sám úsudek do čeho a kolik korun jste ochoten investovat, ale pokud se týká zdraví není cena jediný dobrý argument. Přeji šťastnou ruku při výběru Vaší infrakabiny.


Jméno: Alena
Příjmení: Kopecká

Název Dotazu: údržba finské sauny večer po saunování

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak máme udržovat saunu po večerním saunováním.Někdo mi poradil, že jí mám vystříkat studenou vodou, ale mě příjde, že je to hrozny šok na dřevo, když je rozpalené.Nebo poradit nějakou knížku, kde bych se mohla více o tom dozvědět. Předem děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Kopecká

Odpověd: Dobrý den, stříkat studenou vodu na jakékoliv dřevo i v sauně je nesmysl. Interier v potírně je vždy přírodní bez povrchové úpravy a podle toho se musíme v sauně chovat, tedy vždy si pod sebe dát nějakou osušku či prostěradlo. Pokud se přeci jen lavice ušpiní, postačí roztok jedlé sody+vody a otřít povrchy příp. zakoupit na e-shopech speciální přípravky na čištění sauny, kterých je v současnosti mnoho. Pokud ani toto nezabere, nechat přebrousit lavice a budou jako nové. Přeji příjemné saunování..


Jméno: Sylvie
Příjmení: Kycova

Název Dotazu: Infra sauna po cisarskem rezu

Dotaz: Dobry den Chtela bych se zpeta jestly je bezpecne pouzit INFRA saunau po cisarskem rezu? A jak dlouho po operaci muzu do sauny jit? Moc dekuji za odpoved S pozdravem Sylvie Kycova

Odpověd: Dobrý den, jakmile budete ošetřujícím lékařem uznána a budete mít vyndané stehy, není problém infrakabinu navštěvovat. Doporučuji nízkoteplotní, která opravdu pomáhá a nezatěžuje organismus.


Jméno: Ivana
Příjmení: Faltysová

Název Dotazu: Rýma

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu do sauny s rýmou? Pomůže to nebo uškodí?

Odpověd: Dobrý den, saunování je určitá zátěž na organismus, proto bych doporučila počkat až budete zdravá. Navíc teplem by se Vám pravděpodobně rýma spustila a pokud chodíte do veřejné sauny, nebylo by to pro spolusaunující se moc příjemné. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Jaromír
Příjmení: S

Název Dotazu: TadyVám nic neporadí,

Dotaz: o saunování nic nevědí.Posuďte sami. Ani nevědí co tu píší.Dvě stejné otázky somozřejmě 2 je dobře. Jméno: Renata Příjmení: Říhová Název Dotazu: při nachlazení do infrasauny Dotaz: Dobrý den.mám doma infrasaunu a momentálně mám rýmu a kašel,chtěla jsem se zeptat,jestli mám do ifrasauny jít a nebo raději ne? Děkuji Odpověd: Můžete, infračervené záření přispívá k posílení imunitního systému a k omezení tvorby virů. Jméno: Jana Příjmení: L. Název Dotazu: Zdravotní omezení saunování Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká jsou další zdravotní omezení při saunování. Dočetla jsem se, že se nesmí se srdečními chorobami, kožními onemocněními a podobně. Jaká jsou další? například astma a tak. Moc děkuji za odpověď Odpověd: Vážená paní, začal bych u onemocnění jako chřipka, rýma, kašel, se kterými by jste do sauny neměla vstupovat. Přímo Vás to neohrazí, ale jistě se Vám přitíží. Kromě omezení, která jste uvedla, to dále jsou plísňová kožní onemocnění, žádné zduřené uzly (hemeroidy), průjmy, bacilonosiči střevních chorob, hnisající a krvácející rány. Závěrem bych ještě využil rady nestora pana Mikoláška ohledně astmatu. Z jeho poznatků vyplývá, že pravidelné saunování má kladný vliv na dýchací cesty (při saunování se vylučují hormony vedoucí k rozšíření průdušinek), a že ještě nebyl zaznamenán případ záchvatu v sauně.S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz

Odpověd: Jaromíre, sauna a infrasauna jsou dvě naprosto rozdílné věci, proto i odpovědi jsou rozdílné. Hana Hlínová saunatop@saunatop.cz


Jméno: Zuzana
Příjmení: Tóthová

Název Dotazu: Plavání + saunování

Dotaz: Dobrý den, je spousta bazénů, které nabízejí saunování. Můj dotaz proto zní, jestli je lepší jít plavat před nebo po saunování. Děkuji

Odpověd: Dobrý den, po saunování byste měla odpočívat a relaxovat. Takže raději před, ale to plavání také nepřehánět, do sauny byste neměla přijít "vyšťavená". Hana Hlínová saunatop@saunatop.cz


Jméno: Markéta
Příjmení: L.

Název Dotazu: zdravotní omezení

Dotaz: Dobrý den, pročetla jsem si odpovědi ostatních uživatelů a dočetla jsem se mimo jiné, že člověk by neměl navštěvovat saunu při problémech s tlakem, při zduřelých uzlinách a nachlazení. Sama jsem před několika dny byla v sauně poprvé, nevěděla jsem o těchto omezeních (měla jsem slabší rýmu, obecně trpím spíše nižším tlakem a mám problémy s hemoroidy), cyklus jsem zopakovala třikrát, pokaždé okolo 10-15 minut a cítila jsem se velmi dobře, žádné zhoršení jsem nepozorovala, ani okamžitě ani s odstupem času. Zajímalo by mne ale z jakého důvodu jsou dána tato omezení a zda se může můj stav zhoršit, pokud bych saunu začala navštěvovat pravidelně (což bych velmi ráda). Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, vysoké teploty a teplotní šok při ochlazování je nápor na organismus a to především na srdce a cévní systém. Proto se nemocným osobám sauna nedoporučuje. Pokud chcete chodit do sauny pravideně, poraďte se se svým lékařem, ten zná nejlépe Váš stav. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Jana
Příjmení: S.

Název Dotazu: Jaké zářiče pro infrasaunu?

Dotaz: Dobrý den, chystáme se na stavbu domácí infrasauny a chtěla bych Vás požádat o radu při výběru zářičů. Zajímal by mě rozdíl mezi zářiči karbonovými a keramickými, zda je nějaký rozdíl ve způsobu prohřívání těla. Taky by mě zajímalo jak je to s teplotou povrchu karbonových zářičů (chráněných dřevěnou mřížkou), zda je zde nějaké riziko popálení se (u dětí). Zatím jsem měla možnost vyzkoušet kabinu se zářiči keramickými (předpokládám Philips)které byly chráněny mřížkou jež nepálila. A poslední dotaz: jaký je rozdíl mezi zářiči Philips Vitae a těmi ostatními (např. Harvia). Předem děkuji za případnou pomoc při rozhodování.

Odpověd: Vážená paní Jano, z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit zakoupit hotovou infrakabinu, která je správně uspořádána a dimenzována. Ohledně technologie IR zářičů je v současnosti jasná volba pro použití, rakouské keramické s lávovým pískem LavaTech od výrobce Physiotherm. Ostatní technologie jsou jen jakousi náhražkou a mnohdy i cenově srovnatelnou, což je smutné..


Jméno: Michal
Příjmení: P

Název Dotazu: Lepší čas pro saunování

Dotaz: Dobrý večer, chci se jen zeptat jestli je lepší nejdříve plavat a následně jít do sauny nebo naopak. Popřípadě v jakém poměru je to nejlepší provozovat. Momentálně plavu 1,2 km a pak se saunuju (2 cykly cca 25 min).

Odpověd: Dobrý den, ano lepší je nejdříve plavat a pak se saunovat. Po saunování se již další sportovní aktivita nedoporučuje. Hana Hlínová saunatop@saunatop.cz


Jméno: lenka
Příjmení: novotna

Název Dotazu: Rucnik i pod chodidla?

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat jestli rucnik musi byt i pod chodidlami, nebo jen pod intimnimi partiemi a zady?? Dekuji

Odpověd: Dobrý den, pod chodidly být nemusí. Hana Hlínová saunatop@saunatop.cz


Jméno: Iva
Příjmení: Krátká

Název Dotazu: infrasauna v salonu

Dotaz: Dobrý den,chtěla bych si do kosmetického salonu pořídit infrasaunu a proto mám pár otázek za 1- musí být u této sauny sprcha. 2-musí být místnost odvětrávána 3- jsou na tyto sauny nějaká školení aby jsem to klientům mohla odborně vysvětlit a správně používat,jestli ano nevíte kde. 4- jaké jsou vhodné infrasauny do provozu nemáte nějaké adresy na správné sauny.Děkuji moc za odpovědi.Nashledanou

Odpověd: Dobrý den, u infrasauny sprcha být nemusí, ale i v infrasauně se zpotíte, takže pokud je možnost se osprchovat vlažnou nebo teplou vodou bude to pro zákazníky komfortnější. Místnost nemusí být odvětrána. O školeních nevím, možná zkuste p. Mikoláška, napsal několik knih o saunování, určitě poradí. Infrasauny do salonů dodává mnoho let i naše firma, můžete kontaktovat kolegu na info@saunatop.cz nebo se podívat na našich stránkách www.sauny-saunatop.cz Hana Hlínová


Jméno: Lucie
Příjmení: V.

Název Dotazu: tělové mléko

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si po saunování mohu namazat tělo tělovým mlékem, protože mám pocit vysušené a napjaté pokožky. Všude čtu, že po saunování by se nemělo umývat sprchovým gelem, aby se neucpali póry... Ucpává póry i tělové mléko nebo ho mohu použít? Předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, klasické tělové mléko bych nedoporučila, ale existují speciální krémy a medy přímo do sauny. Poohlédněte bych se tedy po nich. Po saunování se jen osprchujete čistou vodou bez mýdla. Hana Hlínová saunatop@saunatop.cz


Jméno: Daniela
Příjmení: Pourová

Název Dotazu: Křečové žíly

Dotaz: Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli nebrání v návštěvě infrasauny křečové žíly a nitroděložní tělísko. Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, nitroděložní tělísko určitě nevadí. Ohledně křečových žil se poraďte s Vaším lékařem. Hana Hlínová saunatop@saunatop.cz


Jméno: Jiří
Příjmení: V.

Název Dotazu: Poprvé do společné sauny

Dotaz: Dobrý podvečer, chystám se poprvé do společné sauny, ale mám trochu strach. Stává se, že se tam pánům postaví?? Co dělat v případě stopoření penisu v sauně?? Schovat nebo to normálně nechat a brát to v klidu?? Předem děkuji za odpověď.

Odpověd: Vzhledem k tomu, že patřím k opačnému pohlaví, nemám s tímto zkušenost. Mohu proto jen poradit: zkuste a uvidíte Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Míla
Příjmení: Tomášková

Název Dotazu: zelený zákal

Dotaz: V článku o infrasauně jsem se dočetla, že se nemá používat při očním onemocnění. Máte nějaké zkušenosti s tímto onemocněním. Kapu Vistagan na udržení očního tlaku. Děkuji

Odpověd: Dobrý den, poraďte se se svým očním lékařem. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Renata
Příjmení: Říhová

Název Dotazu: při nachlazení do infrasauny

Dotaz: Dobrý den.mám doma infrasaunu a momentálně mám rýmu a kašel,chtěla jsem se zeptat,jestli mám do ifrasauny jít a nebo raději ne? Děkuji

Odpověd: Můžete, infračervené záření přispívá k posílení imunitního systému a k omezení tvorby virů.


Jméno: Kristina
Příjmení: Polášková

Název Dotazu: děti v infrasauně

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho, při jaké teplotě a jak často mohou být děti (0 - 3 roky) v infrasauně. Děkuji

Odpověd: Minimální věk pro saunování dětí je cca 2 roky - již mají stabilní termoregulaci a umí se slovně vyjádřit. Doba je poloviční než u dospělých tzn. 10-20min. s postupným zvykáním (poprvé jen 5 min a postupně dobu prodlužovat). Max. teplota 35-50st.


Jméno: Anna
Příjmení: Pavlaskova

Název Dotazu: infrasauna v tehotenstvi

Dotaz: Dobry den. Jsem v 18 tydnu tehotenstvi a rada bych vedela,zda smim navstivit infrasaunu. Dekuji.

Odpověd: Používání infrasauny není vhodné pro těhotné ženy.


Jméno: Petra
Příjmení: Kantová

Název Dotazu: saunovací kilt

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde je možné zakoupit saunovací ručník, tj. kilt. Moc děkuji za odpověď.

Odpověd: Zkuste e-shopy. Do konce roku ho plánujeme zařadit i do našeho shopu www.saunashop.cz Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Naďa
Příjmení: Harčárová

Název Dotazu: Infrasauna

Dotaz: Jak často chodit do infrasauny, lze každý den? Děkuji za odpověď.

Odpověd: 1- 2 x týdně. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Pavol
Příjmení: M.

Název Dotazu: sauna a pleseň

Dotaz: postavil som si Fínsku saunu v suteréne rodinného domu, ako materiál som použil obklad z topoľového dreva, aj napriek sústavnému vetraniu (dverami dokorán) sa na obklade objavila pleseň, čo sa s tým dá urobiť?

Odpověd: Dobrý den, bohužel takto od PC není možné fundovaně poradit, je možné, že suterén není dostatečně odvětrán, drží se v něm vlhkost nebo je někde chyba ve stavbě sauny. Nejlepší by bylo zavolat odborníka, aby se na problém podíval. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Jan
Příjmení: Tomášek

Název Dotazu: infrasauna

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych si domů pořídit infrasaunu, ale nechtěl bych provádět velké stavební úpravy. V místnosti kam bych ji chtě umístit není odpad a proto je pro mne důležité vědět, zda se musím po použití infrasauny chladit studenou vodou, popřípadě zda stačí se vykoupat, nebo osprchovat až po celé procedůře a kolikrát je třeba v jedné procedůře tuto infrasaunu použít. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Dobrý den, infrasauna má jiný princip prohřívání než sauna, tudíž se cykly v jedné proceduře neopakují a nutné není ani ochlazení. Infrasauna vás prohřeje a potom můžete dál relaxovat třeba u dobré knížky. Stavební úpravy nejsou nutné, kabina se postaví do místnosti podobně jako nábytek a připojí se do zásuvky 220V. Pokud preferujete ochlazení, bohatě stačí sprcha v koupelně, po pobytu v kabině. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Jarda
Příjmení: Vymyslicky

Název Dotazu: Čištění sauny

Dotaz: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal jak nejlépe vyčistit saunu a jak ji správně udržovat čistou. Děkuji Jarda

Odpověd: Dobrý den, existují různé přípravky na čištění sauny, ale bohatě stačí slabý roztok vody a Sawa a vlhkým hadrem lavice otřít. Saunu udržíte v čistotě používáním ručníku pod tělo. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Ivana
Příjmení: Janošová

Název Dotazu: Infrasauna

Dotaz: Je možno používat infrasaunu po operaci díry v sítnici a šedého zákalu (umělá čočka v oku) ? Děkuji za odpověď

Odpověd: Toto prosím konzultujte se svým lékařem. Možnou variantou je také používání ochraných brýlí do infrakabiny. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Dusan
Příjmení: Bajana

Název Dotazu: saunovanie

Dotaz: Chcel by som sa opytat ,ci si mam vybrat vo welnese jenen druh sauunovania napr. bilinkovu,solnu alebo finsku a ist napriklad 3x 15 min do finskej alebo 1x bilinkova 1x solna 1 x finska. Alebo je to jedno?

Odpověd: Dobrý den, můžete vyzkoušet všechny druhy a pak využívat ty, kde se cítíte nejlépe. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Andrea
Příjmení: Cuperová

Název Dotazu: Dýchání v sauně

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, zda se má v sauně dýchat nosem či ústy? Děkuji.

Odpověd: Dobrý den, normálně nosem jak je přirozené. Hana Hlínová, saunatop@saunatop.cz


Jméno: Mária
Příjmení: Grešková

Název Dotazu: sauna - ako často?

Dotaz: Dobrý deň, chcela by som vediet či môžem do sauny chodiť aj každý deň. ďakujem

Odpověd: Vážená paní, navštěvovat saunu bych Vám doporučil 2x až 3x týdně, vždy 3x saunový cyklus. s pozdravem Milan Zelený +420 777 815 544 zeleny@saunatop.cz


Jméno: Mária
Příjmení: Baštárová

Název Dotazu: Fínska sauna

Dotaz: Dobrý den. jaká je to fínska sauna a jak často se doporučuje?

Odpověd: Vážená paní, finská sauna je horkovzdušná prohřívárna o teplotě v rozmezí 80 až 100°C s minimální vhlkostí do 15%. Saunování má prevenčně pozitivní vliv na lidský oraganismus. Proces saunování by se měl v intervalech po 20min opakovat po 3x po sobě. A tento celý proces přibližně 2x týdně. s pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Jana
Příjmení: L.

Název Dotazu: Zdravotní omezení saunování

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká jsou další zdravotní omezení při saunování. Dočetla jsem se, že se nesmí se srdečními chorobami, kožními onemocněními a podobně. Jaká jsou další? například astma a tak. Moc děkuji za odpověď

Odpověd: Vážená paní, začal bych u onemocnění jako chřipka, rýma, kašel, se kterými by jste do sauny neměla vstupovat. Přímo Vás to neohrazí, ale jistě se Vám přitíží. Kromě omezení, která jste uvedla, to dále jsou plísňová kožní onemocnění, žádné zduřené uzly (hemeroidy), průjmy, bacilonosiči střevních chorob, hnisající a krvácející rány. Závěrem bych ještě využil rady nestora pana Mikoláška ohledně astmatu. Z jeho poznatků vyplývá, že pravidelné saunování má kladný vliv na dýchací cesty (při saunování se vylučují hormony vedoucí k rozšíření průdušinek), a že ještě nebyl zaznamenán případ záchvatu v sauně. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Radka
Příjmení: Vacková

Název Dotazu: použití infra sauny

Dotaz: Dobrá den, může te mně prosím popsat jak správně použít infra saunu u dospělého člověka ?Koupila jsem si ji domů. Nemám žádná zdravotní omezení. Děkuji

Odpověd: Vážená paní, infrasauna je více prohřívárnou, jedná se o odlišnou proceduru než je fisnká sauna. Infrasaunu je vhodné kombinovat se sportovními aktivitami - uvolnění svalů před činností (před návštěvou posilovny) nebo před masážemi. Dále prohřátí po procházce v chladném počasí. A další činnosti, před kterými potřebujete uvolnit svalstvo. s pozdravem Milan Zelený


Jméno: Petr
Příjmení: V.

Název Dotazu: sauna ve sportovní přípravě dětí

Dotaz: Dobrý den, zajímá mě, má-li smysl zařazovat do tréninkového procesu v rámci regenerace saunu 1x měsíčně nebo to při této časové dotaci postrádá význam.Dále mne zajímá, zda-li možné zařadit saunu po předchozím (či následném) cvičení v bazénu. děkuji

Odpověd: Vážený pane, finská sauna svým procesem saunování zatěžuje ldský organismus a není tedy vhodné ji kombinovat s další námahou - sport, plavání. Aby proces saunování měl vliv na organismus, měli by jste ji navštěvovat 2x týdně. s pozdravem Milan Zelený


Jméno: Tomáš
Příjmení: Deml

Název Dotazu: oblečení

Dotaz: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, co si mám na sebe do sauny vzít. Jestli si mám vzít plavky nebo nic :D?

Odpověd: Vážený pane, nejlépe by bylo nic... Doporučeujeme návštěvníkům sauny, aby si vzali ručník, župan, na ně si spíše sedli nebo lehli. Zahalováním těla nemůže pokožka v sauně správně dýchat. plavky vůbec do sauny nenoste, povede to ke kožním vyrážkám. s pozdravem Milan Zelený


Jméno: Olga
Příjmení: Navrátilová

Název Dotazu: Dotaz

Dotaz: Dobrý den, manžel mi tvrdí , že po sauně se nesmí chodit do vířivky. Prý tělo má otevřené póry a hrozí mu infekce. má pravdu? děkuji, navrátilová

Odpověd: Vážená paní, ano, Váš manžel má pravdu. Infekcí bych se úplně nebál, ale otevřené póry a další vystavení tělu teplému prostředí není vhodné. s pozdravem Milan Zelený


Jméno: jana
Příjmení: vošoustová

Název Dotazu: kontaktní čočky

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné mít v sauně kontaktní čočky. Nebo zda si je mám před saunováním vyndat? děkuji za odpověď

Odpověd: Vážená paní, nošení kontaktních čoček do sauny se vůbec nedoporučuje.


Jméno: Věra
Příjmení: Pleskotová

Název Dotazu: rizika saunování

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je saunování vhodné, pokud je vám diagnostikován zhoubný nádor prsu. děkuji

Odpověd: Vážená paní, Váš dotaz je dosti z lékařského oboru, doporuči bych Vám jistě konzultovat s Vaším lékařem. Za sebe bych odpověděl, že ne. Při procesu saunování dochází k zrychlení krevního oběhu a tedy by mohlo nastat zhoršení stavu nádoru či spojitotst s jinými komplikacemi. s pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Jakub
Příjmení: Kunášk

Název Dotazu: dotaz

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda-li můžu do sauny jít s oparem ?

Odpověd: Vážený pane, do veřejné sauny je zakázán vstup osobám, které trpí nemocemi projevujícími se kožní vyrážkou, otevřenými hnisajícími nebo krvácejícími ranami. s pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Kateřina
Příjmení: Svobodová

Název Dotazu: bolest hlavy

Dotaz: Dobrý den, téměř vždy mám po saunování bolest hlavy, která přetrvává i několik hodin. Saunuji se vždy dle pravidel, vleže nebo s nohama na stejné lavici. Zároveň se mi po saunování zhoršuje bolest zad, resp. mezilopatkového svalstva. Nevím, co dělám špatně.

Odpověd: Vážená paní, dodržujete-li správně všechna pravidla saunování, sauna by Vám naopak měla od bolesti hlavy a zad ulevit, uvolnit svalstvo. Před procedurou sauny neprovádějte žádnou fyzickou námahu (sport, plavání apod.), nechoďte do sauny hned po jídle. s pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Adéla
Příjmení: Kornová

Název Dotazu: infrasauna

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak často mohu chodit do infrasauny.Je 3x týdně moc?

Odpověd: Vážená paní, do infrasauny můžete chodit libovolně. Infrakabina je více prohřívárnou (doporučuje se před masáží, před sportovním úkonem apod.), není v ní tolik agresivní prostředí. Návštěva 3x v týdnu je postačující. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Jana
Příjmení: Kremserová

Název Dotazu: infrasauna

Dotaz: Dobrý den. Chci se jako naprostý lajk v saunování zeptat, v čem jít do infrasauny? Lehké oblečení, spodní prádlo, ručník, nic? Díky za odpověď.

Odpověd: Vážená paní, do infrasauny můžete chodit ve spodním prádle, v ručníku či županu, eventuálně bez ničeho. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Alexandra
Příjmení: Nosková

Název Dotazu: Doba pobytu

Dotaz: Dobrý večer, začala jsem konečeně pečovat o své tělo důkladně, a tak by mě zajímalo, jak často chodit do sauny, bez nějakých špatných zdravotních následku. Jestli jednou do týdne je moc nebo můžu i víckrát? . děkuji za opověď. :-)

Odpověd: Vážená paní, do finské sauny můžete chodit dvakrát do týdne ... Více se již nedoporučuje z důvodu zátěže organismu. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Helena
Příjmení: Kovářová

Název Dotazu: sauna

Dotaz: jaká doba pobytu v sauně je vhodná pro předškolní děti.Jedná se mi o časový interval mezi jednotlivými vstupy U nás praktikujeme 3x6 minut. děkuji za odpověď

Odpověd: Vážená paní, děti by měly vždy v doprovodu dospělého a odpovědného člověka navštěvovat finskou saunu na interval poloviční, tzn. 5-7min, dále by měly být ochlazovány od nohou vlažnou vodou a následně odpočinek. Všechny části saunového procesu by se měly opakovat 3x. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Vít
Příjmení: L.

Název Dotazu: Větrání a vlhkost

Dotaz: Jak má být správně větrána veřejná sauna? Musí být přívod větracího vzduchu zvenku, nebo stačí přívod z prostoru před saunou (sprchy), případně stačí jen výměna vzduchu při otevírání dveří? Odvod vzduchu je pod stropem. Je relativní vlhkost kolem 45% při 80°C správná?

Odpověd: Vážený pane, sauny jsou větrané sirkulací vzduchu přirozenou cestou. Čerstvý vzduch by měl být přiváděn pode dveřmi (bezprahové dveře) a přisáváním topidla (otvor za topidlem nad podlahou). Vzduch je pak odváděn odvětráním úhlopříčně od topidla ve stěně sauny do prostoru nad kci stropu sauny. Odtud může být odváděn centrální VZT, nedoporučuji napojit saunu přímo na VZT. Rovněž nedoporučuji přivádět vzduch do sauny či odvádět ze sauny do exteriéru. Z důvodu velkých rozdílů teplot zde bude docházet ke kondenzaci vody. Vzduch z místnosti, ve které je sauna umístěna, je vhodný. Otevíráním dveří dochází k největší výměně vzduchu a doporučuji po ukončení provozu sauny nechat dveře otevřené do druhého dne. Vlhkost ve finské sauně se pohybuje cca 10%. Vaše hodnoty odpovídají bio sauně, kde je ovšem toto prostředí vytvářeno uměle. Tato přirozená vlhkost (45%) je špatně, bude zde docházet k degradaci dřeva. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Vladimír
Příjmení: Coufal

Název Dotazu: izolace v sauně

Dotaz: Dobrý den, rád bych věděl, jestli je pro vnitřní izolaci stěn a stropu sauny nutno použít nějakou speciálně upravenou minerální vatu nebo je možno použít standartní izolaci - například desky minerální vaty Multirock od fy Rockwool apod. děkuji. V.Coufal

Odpověd: Vážený pane, i my pro konstrukce našich saun používáme standardní minerální izolace, které jsou chráněny retroreflexivní folií. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Filip
Příjmení: Aur

Název Dotazu: Výška sauny

Dotaz: Dobrý den, stavím saunu a plánovaná výška stropu bude 160cm. Někde jsem se dočetl, že by měla být 190 cm. Je to skutečně nutnost nebo je to pouze doporučení. Děkuji F

Odpověd: Vážený pane, dle vyhlášeka norem pro konstrukce finských saun by výška stropu provátní sauny měla být 1,9 až 2,0m. Výška horní lavice by měla být 0,9m od podlhy a od ní ke stropu prostor výšky 1,0m, tedy od podlahy ke kci stropu 1,9m. S pozdravem Milan Zelený, SaunaTop Wellness


Jméno: Šárka
Příjmení: V.

Název Dotazu: dotaz

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, zda nevadí, když si s sebou do sauny (přímo dovnitř) beru vodu na pití? Je lepší nechat tělo dehydratovat a napít se až venku nebo je to jedno?

Odpověd: Vážená paní, vždy se doporučuje pití až po proceduře v sauně, ve fázi odpočinku doplnit tekutiny a minerály nealkoholickými nápoji (mirální voda, ovocné džusy, bylinkové čaje) Toto je považováno za pravidlo. S pozdravem Milan Zelený SaunaTop Wellness


Jméno: Pája
Příjmení: S

Název Dotazu: dotaz

Dotaz: Dobrý den, měl bych dva dotazy a to. Vždy po návštěvě sauny se mě začne mlžit zrak , pořád musím mnout oči. Po asi ca 2 hod. to přejde. Nevím, co s tím,ale je to nepříjemné. A druhý- manželka by ráda také do sauny, ale bojí se aby jí nepopraskali žilky, na které dost trpí. Děkuji.

Odpověd: Vážený pane, Váše dotazy jsou dosti lékařského charakteru. Pokusím se Vám odpovědět, přesto moje rady raději konzultujte s lékařem. Co se týče Vášeho problému podráždění oka. Mělo by se jednat o tzv. „suché oko“. V horkých prostorech se slzná folie ma povrchu celého oka odpařuje rychleji, případně hůře lpí na jejím povrchu než obvykle. Projeví se pálením, pocitem cizího tělíska, zarudnutím anebo zánětem. Bolesti oka je možné zmírnit či odstranit použitím náhražky slz. Oční lékař by měl vyloučit další onemocnění oka, která vyvolávají podobné příznaky a doporučit vhodný prostředek. K druhému dotazu bych se pořeboval zeptat, zda by jste mi mol více popsat, čím trpí přesně Vaše paní, zda netrpí výraznou labilitou cév. Jedná-li se o křečové žíly či metličkové varixy, návštěvu sauny nedoporučuji. S pozdravem Milan Zelený SaunaTop Wellness


Jméno: Marketa
Příjmení: Huzel

Název Dotazu: Infracervena sauna

Dotaz: Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je ci neni vhodne do infracervene kabiny pridat nejakou esenci behem saunovani. Pokud je to mozne, jaky je nejlepsi zpusob? Dekuji za odpoved.

Odpověd: Vážená paní, Více se esence používají do saun finských či biosaun, kde jsou spolu s vodou v oncentrátu nalévány na kemeny v topidle. V infrakabině není možná tato aplikace. Pro infrakabiny se používá přístroj na dávkování esencí. Řešil bych nádobkou ne esence zavěšené u zářiče v infrakabině s infrazářiči. S pozdravem Milan Zelený SaunaTop Wellness


Jméno: Marek
Příjmení: Houfek

Název Dotazu: doba v saune a odpocinek

Dotaz: Dobry den, chtel bych se zeptat jaky by mel byt pomer casu stravenych v saune, ochlazeni a odpocinku. Jaka je minimalni ucina delka pobytu v saune? Dekuji za informaci.

Odpověd: Vážený pane, doba pobytu v sauně by měla být stejná jako pobyt v odpočívárně, tzn. 15-20min. Milan Zelený SaunaTop Wellness


Jméno: Hana
Příjmení: Borková

Název Dotazu: nevolnost

Dotaz: Dobrý den, byla jsem poprvé v sauně. Při poslední cyklu, šla jsem počtvrté, mi bylo velmi zle po vylezení z bazénku, motala se mi hlava jak v opilosti a bylo mi celkově zle. Navíc mi na stehnech vyskákaly velké rudé fleky, vypadalo to hrozně, docela jsem se vyděsila. Přešlo to asi po 20 min. Bojím se jít znovu. Nevím zda jsem to jen nepřehnala (4 cykly byly moc) nebo jestli mi něco není- zvlášt kvůli těm flekům. Snad je to trochu srozumitelné.

Odpověd: Vážená paní, Váš dotaz je dosti z lékařského oboru. Za sebe můžu říci pouze, že jste proceduru sauny podstoupila vícekrát. Doporučuje se třikrát saunový proces a opakovat cca za dva dny. Nevolnosti tedy mohly být způsobeny větší ztrátou tekutin a minerálů, která byla zvýšena více procedurami. Skvrny na pokožce si nedovedu s ničím spojit, prosím, obraťte se na lékaře. Alespoň takhle Vám mohu odpovědět, snad Vám to postačí, máte dosti ojedinělý dotaz. S pozdravem Milan Zelený SaunaTop Wellness


Jméno: Michaela
Příjmení: Zimová

Název Dotazu: Hygienické předpisy

Dotaz: Dobrý den, ráda bych pořídila infrakabinu do kosmetického a masérského studia, ale nikde jsem nenašla, jaké jsou k tomu požadavky z hygieny? Co je nutno dodržet? Existuje je nějáké desatero k provozu infrakabiny?

Odpověd: Vážená paní, Vámi dotazované podklady asi nikde nejsou uvedeny. Přesto jsem se pokusil sepsat několik bodů, dtto desatero sauny: Informace k infrasaunám 1)Nahrazuje klasické saunování založené na principu prohřívání lidského těla pomocí přenosu tepla infrazářením. 2)Speciální infrazářiče produkují infračervené paprsky, které vzduchem pouze procházejí a teprve po dopadu na povrch těla se mění v tepelnou energii, která vede k rychlému prohřátí. 3)Tělo v infrakabině není prohříváno teplým vzduchem jako v sauně, nýbrž tepelným zařízením. 4)Teplota v infrakabině dosahuje 35-60°C 5)Infrakabina je navržena tak, že preferuje možnost sezení před ležením. 6)Spaluje kalorie a ovlivňuje nadváhu 8)Pomáhá při celulitidě 9)Zlepšuje kvalitu pleti 10)Podporuje krevní oběh 11)Posiluje kardiovaskulární systém 12)Omezuje stres a únavu 13)Odstraňuje bolesti, ztuhlost kloubů 14)Doporučeno před masážemi, cvičením, ale také pouze k zahřátí těla 15)Také doporučeno kardiakům, ale i dětem, jelikož má pozitivní účinky na jejich imunitní systém. 16)Podporuje očistný a detoxikační proces 17)Je výbornou relaxací K požadavkům hygieny se vztahuje vyhláška 135/2004Sb k saunám: § 31 Cištení a úklid sauny (1) Nejméne jednou denne, a to zejména po skoncení provozu, se musí všechny prostory sauny umýt vodou s cisticím prostredkem a vydezinfikovat. Podlaha a prycny prohrívárny se musí pri provozu delším než 8 hodin denne dezinfikovat nejméne dvakrát denne behem provozu. Dvere, omyvatelné cásti sten, šatnové skrínky a ostatní nábytek, radiátory topení apod. se dezinfikují nejméne jednou za týden. Prohrívárna se cistí, dezinfikuje a vetrá po skoncení provozu a do druhého dne musí zustat dvere otevreny. s pozdravem Milan Zelený


Jméno: Barbora
Příjmení: Lhotková

Název Dotazu: Posilování, běh a sauna

Dotaz: Dobrý den, mám takový dotaz. Je zdravé jít před běháním, nebo po běhu do sauny? Když se zahřejou pořádně svaly? A jak je to s posilováním před nebo po v 1 dni je to zdravé? Děkuji

Odpověd: Vážená paní, saunování je proces pro oraganizmus ozdravující, ale zatěžuje jej. Pro tuto kombinaci bych Vám místo finské sauny doporučil spíše infrakabinu, která uvolní a zahřeje svaly daleko lépe, něž finská sauna. V infakabině se nepotíte, pouze zahříváte, v sauně finské se potíte a s potem vylučujete nečistoty ale i minerály, které pak mohou svalstvu chybět. Finskou saunu bych doporučil jeden den, posilovnu v den druhý. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Jaroslav
Příjmení: Beneš

Název Dotazu: Použití mýdla po sauně

Dotaz: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se může či nesmí používat šampón případně sprchový gel po skončení saunování a proč. Moc děkuji za odpověď, s pozdravem Jaroslav Beneš.

Odpověd: Vážený pane, při pocení v sauně se s potem vylučují nečistoty a minerály, které se usazují na povrchu pokožky. Po ukončení procedur je tedy dobré své tělo řádně umýt. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Bc. Hana
Příjmení: Sahankova

Název Dotazu: nepotim se

Dotaz: Dobry den, chtela bych se zeptat jestli je normalni se v saune nepotit. S pritelem chodime do sauny, on je vzdy "jako zmokla slepice", kdezto ma pokozka jen trochu "navlhne", maximalne se vyrine nejaka ta kapak potu kolem nosu. Chtela bych se zeptat zda-li je to bezne. Dle doktora bych mela byt zdrava. Dekuji za odpoved.

Odpověd: Vážená paní, také bych se neobával žádné nemoci. Dodal bych jenom, že je již biologicky dáno, že se ženy potí daleko méně než muži. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Lenka
Příjmení: Fejfarová

Název Dotazu: Převzetí informací

Dotaz: Dobrý den, Ráda bych se informovala o možnosti převzít a vydat Váš text http://www.sauna-info.cz/jakfunguje.aspx na našem portálu www.zena-podnikatelka.cz. Text by byl samozřejmě uveden s aktivním prolinkem k Vám takto: Zdroj: www.sauna-info.net. S pozdravem, Lenka Fejfarová OTTO Office Manažer internetových projektů www.zena-podnikatelka.cz OTTO Office (CZ) s.r.o • Opočínek 57 • 530 90 Pardubice 2 • Člen otto group • Telefon +420 466 252 153 • Fax +420 466 252 154 • lenka.fejfarova@otto-office.cz • www.otto-office.cz

Odpověd: Vážená paní, spolupráci se jistě nebráníme, jenom si potřebuji ujistit: zobrazovat se bude pouze tato jedna stránka či celé "saunainfo" S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: jozef
Příjmení: dunik

Název Dotazu: Ako často navštevovat saunu?

Dotaz: Dobry den prosim Vas ako často je vhodne chodit do sauny. 1x alebo 2x alebo viac krat tyzdenne dakujem

Odpověd: Vážený pane, navštěvovat saunu doporučuji 2x týdně. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Jiřina
Příjmení: Burianová

Název Dotazu: saunování dětí

Dotaz: Dobrý den,jsem učitelka mateřské školy a potřebovala bych vědět,co je nutno zařídit,abychm mohly s dětmi navštěvovat saunu ve veřejných láznich. Mám na mysli zdravotní dokumentaci dětí,právní podklady,které řeší odpovědnost za bespečnost dětí při pobytu v sauně atd. Děkuji za odpověd.

Odpověd: Vážená paní, k návštěvě sauny s dětmi jej potřeba znát jejich zdravotní stav, není-li ten v rozporu s podmínkami pro návštěvu sauny. Při pobytu dětí v sauně je vždy nutná účast dospělé a odpovědné osoby, která je poučena o saunování. Děti v sauně nikdy nemohou být sami. S pozdravem Milan Zelený


Jméno: Kovář
Příjmení: Petr

Název Dotazu: Teploty v sauně

Dotaz: Prosím o sdělění jaké jsou přípustné nejvyšší teploty v saunách dle ČSN(EN)pro saunování žen a pro saunování mužů.

Odpověd: Vážený pane, ve finské sauně můžete dosahovat teplot až 110°C. Tak vysoká teplota není nezbytná. Pro může se doporučuje teplota 80 až 90°C. Pro ženy je doporučena teplota nižší 70 až 80°C S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Jiří
Příjmení: Horák

Název Dotazu: Dotaz

Dotaz: Dobrý den, je možné po saunování onemocnět, příp. jak předcházet příp. vedlejším účinkům? Den po saunování jsem dostal silný zánět nosohltanu, domnívám se, že jsem něco zanedbal při saunování: Do sauny jsem šel v dobré kondici, saunoval jsem se dle pravidel, 3 cykly, ale nevím, jestli neměl vliv několikaminutový pobyt na "dvorku" sauny, po výstupu z ochlazovacího bazénku. Venku jsem byl jen několik minut, stále to bylo příjemné, nepozoroval jsem prochladnutí, mokré vlasy jsem si chránil ručníkem. Problém byl, že venku bylo až -12st. C. A druhý dotaz: občas se po saunování cítím jako trochu opilý (i když nepiju), výjimečně mě pobolívá hlava (roztahování a stahování cévek). Přitom se při pocení snažím ležet (pokud kapacita dovolí)a dýchat ústy. Děkuji za odpověď.

Odpověd: Vážený pane, ad 1)při samontém procesu finské sauny onemocnět nemůžete, sauna funguje jako prevence onemocnění. Zmínil jste se o nosohltanu. Spíše bych viděl, že jste v sauně šptaně dýchal, Vaše dýchací saustava byla vysušena/oslabena a tak jste onemocněl. ad 2)při pobytu v sauně se potíte a s tím kromě vody ztrácíte i minerály, které pak tělu chybí více něž ta tekutina, doporučil bych Vám v odpočívárně dopplnit tekutiny - minerální voda či ovoce S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: David
Příjmení: Křetinský

Název Dotazu: kolikrát týdně?

Dotaz: Dobrý den, mám saunu k dispozici ve svém domě. Můžu jí navštěvovat kolikrát chci a chtěl bych chodit nejčastěji co je pro tělo zdravé (jsem zvyklý chodit 1x týdně z dřívějška). Můžete mi poradit jestli můžu chodit do sauny každý den v týdnu, nebo ob den nebo jak??? Děkuji

Odpověd: Vážený pane, dopuručujeme navštěvovat saunu 2x až 3x týdně, tzn. ob den. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: tereza
Příjmení: nova

Název Dotazu: co je lepsi

Dotaz: Dobry den, již par let chodim do verejne sauny.Stavime si domecek a chceme saunu vlastni.Už jsme toho načetla spoustu o vyhodach a nevyhodach infra sauny.Ale me zajima vas osobni nazor.Jakou saunu by jste si dal Vy?Klasickou nebo infra?Dekuji za odpoved Tereza

Odpověd: Vážená paní, nepůjde tak o můj osobní návrh jako o tan Váš. Jedná se zde totiž o dvě různé procedury a je tedy na Vaší volbě. Finská sauna je potírnou, kde přii vysokých teplotách očišťujete tělo od nečistot pomocí potu, které lidské tělo produkuje jako obranu vysoké teplotě. Infrasauna je spíše prohřívárnou, kde jsou teploty nižší, nepotíte se a spíše uvolníte tělo před sportovním úkonem. Při nerozhodnosti bych si Vás dovolil upozornit na produkt naší firmy kabina Magic Heat, která je kombinací finské sauny a infrakabiny, a je už jenom na Vás, kterou proceduru si daný den vyberete. V případě zájmu napiště na saunatop@saunatop.cz S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Anna
Příjmení: Olšarová

Název Dotazu: Správný postup saunování

Dotaz: Pravidelně 1x týdne navštěvujeme s manželem saunu. Po důkladném osprchovánní a umytí mýdlem jdeme do potírny (cca na 12-15 minut),pak si dáme studenou sprchu a jdeme se pak ještě ochladit do ledové komory. Z komory jdeme opět do potírny a celý proces opakujeme 3x. Po skončení saunování jdeme si lehnout do odpočívárny.Všimli jsme si však, že ostatní návštěvníci sauny po každém ochlazení si jdou lehnout do odpočívárny a pak teprve do potírny. Jaký je tedy správný postup?

Odpověd: Vážená paní, při správném postupu saunování navštívíte odpočívárnu pokaždé, tzn. sauna - ochlazovna - odpočívárna. Tento je pokldádán za správný, proces opakovat 3x. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Zdenall
Příjmení: Zdenall

Název Dotazu: Kolik lzevypotit

Dotaz: Zdravím posiluju a chtěl bch zajít do sauny mám dotaz kolik a za jakou dobu může člověk vypotit potřebuju ze sebe co nejvic vody!!!

Odpověd: Vážený pane, Váš dotaz je velice individuální a moje odpověď bude pouze všeobecná. Při dodržení správného postupu procesu finské sauny tzn. pobyt 20min v sauně, ochlazovna a odpočívárna - opakováno třikrát vypotíte až 1litr potu na 1m2 tělesného povrchu. Dále 1litr vody vás připraví přibližně o 2500J. Ještě bych Vás rád upozornil, že kromě vody, přicházíte ve finské sauně i o minérály rozpuštěné v potu. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Monika
Příjmení: K

Název Dotazu: nepocení se

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co znamená, když se v sauně tolik nepotím. Děkuji

Odpověd: Vážená paní, děkuji za velice specifický dotaz ... Za sebe bych Vám mohl říci, že by nemělo o nic jít, jelikož jste žena/dívka/slečna a proto u Vás není pocení nijak prudké. Spíše bych konzultoval s obvodním lékařem. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Lukáš
Příjmení: Svoboda

Název Dotazu: rozměry sauny

Dotaz: Dobrý den chtěl bych Vás poprosit o radu jestli v místnosti, kde by měla být sauna stačí výška stropu 180 cm? Děkuji za odpověď.

Odpověd: Vážený pane, výška prostoru pro vestavbu sauny 1,8m je málo a jetšě je třeba odečíst konstrukci stropu sauny. Výška místnosti pro finskou ssaunu by měla být min. 2,0m. po odečtení 0,1m na konstrukci stropu sauny zde zbyde 1,9m, což je dle norem i dle naších zkušeností s konstrukcemi saun. Mneší světlou výšku sauny než 1,9m nedoporučuji. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Pavel
Příjmení: Kafka

Název Dotazu: voda na ochlazení

Dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz, jaká je ideální teplota vody pro ochlazení. Co může vzniknout, když bude nižší, než je doporučená a jaký efekt má, když bude vyšší, než doporučené. Dále jsm se chtěl zeptat, jak je to s ochlazováním dětí. Jestli jsou tam taktéž rozdíly v teplotě vody, nebo jak vlastně děti třeba do 10 let ochlazovat. Děkuji Pavel

Odpověd: Vážený pane, teplota vody k ochlazení dětí po procesu sauny je spíše vlažná než studená. Doporučiil bych 25 až 27°C. Děti sprchujte krátkým postříknutím těla chladnou vodou od dolních končetin nahoru(vynechává se zátýlí hlavy a obličej), anebo krátkým ponořením do vody bazénku s vynecháním ponořování hlavy. V bazénku by měli strávit cca dvě minuty. Zde doporučuji nízkou hladinu a ochlazování se nabíráním vody do rukou. S pozdravem Milan Zelený zeleny@saunatop.cz


Jméno: Petra
Příjmení: Revayová

Název Dotazu: infrasauna - info

Dotaz: Hladam infrasaunu na domace vyuzitie pre dve osoby. Co je pri vybere najdolezitejsie? Na co sa mam zamerat? Aky je rozdiel medzi karbonovymi platnami a infraziaricmi. Kolko ziaricov je potrebnych. Je vyber dreva kabiny dolezity? Ci laminat, ci hemlok? Dakujem, Petra

Odpověd: Vážená paní, dovoli bych si Vás přesměrovat na svého kolegu pana Píšku s poptávkou infrakabin, které máme v nabídce, na piska@saunatop.cz. Při výběru je důležitý výběr, zda zářiče či folie. Folie mají celoplošný dosah a jsou lepší, kdežto zářič ma pouze daný jeden směr toku záření. Rovněž rozměry by neměly být velké, aby záření mělo správné účinky. Počet zářičů je pak závislý na rozměrech kabiny, min. však 3ks. Výběr dřeva již není důležitý a jedná se více o estetický, dekorativní záměr. Kabinu, tvoří zářiče. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno: renata
Příjmení: reslova

Název Dotazu: virpulka

Dotaz: dobry den jsem v 4mesici tehotenctvi a chci se zeptat jestli virpulky jsou nebezpecne pro me miminko.Dobre mi to uvolni zada,ale nevim zda je to bezpecne.dekuji predem za odpoved..

Odpověd: Vážená paní, děkuji za velice zajímavou otázku. do vířivky můžete chodit i v obdoví těhotenství. Ovšem, dodžejte bezpečné užívání vířivky, tzn. pobyt max. 10min, ochlazení a opět vířivka. A nepobývejte ve vodě teplejší 37°C. Ještě bych Vás těmito informacemi poslal za ošetřujícím lékařem. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno: Zdenek
Příjmení: Kukulka

Název Dotazu: teplomer+hodiny

Dotaz: Dobry den, potreboval bych v Olomouc sehnat teplomer a presypaci hodiny do sauny, muzete mi prosim poradit kontakt. diky Kukulka

Odpověd: Vážený pane, v Olomouci pobočku teprve zakládáme. Dal bych Vám kontakt na pobočku v Kutné Hoře, kde je rovněž centrální sklad. Svůj požadavek na saunové doplňky napiště na email saunatop@saunatop.cz. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno: Ríša
Příjmení: Grossl

Název Dotazu: Pocení

Dotaz: Dobrý den, je mi 22 let, sportuji velmi aktivně , ale neustále mně trápí nadměrné pocení.. Dá se předpokládat, že saunování sníží nepříjemné pocení?

Odpověd: Vážený pane, otázku bych řešil spíše s lékařem. Za saunaře mohu říci, že sauna vám v tmto případě nepomůže, jelikož v suché finské sauně jste vystavován vysoké teplotě ke 100°C a ke správné proceduře je potřeba se potit, aby se Vaše tělo zbavilo škodlivých látek. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno: Veronika
Příjmení: Dolezalova

Název Dotazu: dotaz

Dotaz: Dobry den, jsem v Kanade zde jsou sauny jen spolecne a hned u plaveckeho bazenu. Tim padem musim pouzivat plavky. Ma to vubec cenu do sauny chodit? Da se kombinovat sauna s vyrivkou? Jestli ano tak jak? Muzu plavat a pak jit do sauny a naopak? Jak mam spravne pouzivat vyrivku a saunu? Dekuji.

Odpověd: Vážená paní, v plavkách do sauny určutě nechoďte. Vlhkost, kterou obsahují, je v sauně rychle vstřebávána a trpí tím Vaše pokožka (zapaření). Saunu s vířivkou vám nedoporučuji kombinovat. Jedná se o dvě různé procedury. Sauna a pobyt v ní má za úkol spíše relaxaci a odpočinek. Ve vířivce dochází působením trysek k masáži těla. Raději choďtě jeden den do sauny a druhý den do vířivky, střídejte tyto procedury ob den. Rovněž plavání v době saunování není vhodné, zde dochází k fyzické námaze, která se vylučuje s klidným procesem sauny. Vhodné je ráno do bazénu a večer sauna. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno: Lucie
Příjmení: Děkanovská

Název Dotazu: dotaz druh topidla

Dotaz: Dobrý den.Můžete mi prosím sdělit, jaký je rozdíl mezi keramickým topným tělesem a uhlíkovým panelem Děkuji za odpověď

Odpověd: Vážená paní, pomohla by mi větší specifikace Vašeho dotazu. Keramické topné těleso je ohřívač (např. do bojlerů) jehož topné spirály jsou chráněny keramiskou tvarovkou. Uhlíkový panel slouží jako filtr ... pro recyrkulaci. Ani s jedním nenacházím souvislost s procedurami wellness? S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno: Roman
Příjmení: Svatek

Název Dotazu: Teplota v odpočívárně domácí sauny

Dotaz: Dobrý den, mám dotaz na správnou teplotu v odpočívárně. Na netu jsem našel směrnici HE45/77 o hygienických požadavcích na zřizování a provoz veřejných saun. Zde je uvedená min. teplota odpočívárny 26st. Vy jste ale v jedné z odpovědí uvedl jako teplotu odpočívárny pokojovou teplotu, tedy 21-22st. Je tedy vhodnější vyšší nebo nižší teplota? Děkuji.

Odpověd: Vážený pane, nastavení teploty v odpočívárně je individuální dle návštěvníka. Doporučil bych Vám ovšem teplotu vyšší než je pokojová a sice v rozmezí 25 až 26°C. Vyšší teplotu nedoporučuji z důvodu účinků procesu. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz


Jméno:
Příjmení: Lenka

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den, mám půl roku po porodu a stále kojím. Je pro mne sauna vhodná? Děkuji

Odpověd: Dobrý den paní Lenko, kojení při saunování nevadí, jenom je zapotřebí dodržovat pitný režim, aby nebylo mléka málo.


Jméno:
Příjmení: Mgr. Věra Matoušková

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den, při provozu veřejné sauny se nemohu zbavit problému s tím, že se lidé saunují v plavkách. Mohu jim to zakázat? Sama vím, že takové saunování je nesmysl a v sauně je to pak spíš jako v prádelně. Poradíte? děkuji.

Odpověd: Dobrý den paní Matoušková, plně s Vámi souhlasím, že saunování v plavkách nemá se saunováním nic moc společného. Jak přimět zákazníky k vyslečení plavek,toť otázka, neb zákazy zde většinou nepomohou, spíše zákazníky odradí. Co můžete je rozdat více informací, brožurky, kde je popsáno správné saunování...také by mohlo pomoci dávat jim do skříněk vždy 2 ručníky-jeden na použití jako osuška(tím se zakryjí choulostivé partie-muži jej mají kolem pasu, dívky zavázaná nad prsa)a druhý ručník mají na osušení těla a vlasů.Zkuste si se zákazníky promluvit, vysvětlit jim situaci. Pokud je poblíž sauny vířivka nebo sprcha či jiná otevřená místa, kde by se mohli stydět, zkuste tyto místa zahradit stěnou, závěsem,... Přeji hodně štestí:-)


Jméno:
Příjmení: Vladimíra

Název Dotazu:

Dotaz: Dobry den, rada bych se zeptala na saunovani behem tehotenstvi. Je mozne se saunovat, nebo je to riskantni? Dekuji, Vladimira

Odpověd: Návštěva sauny přináší mnoha ženám potěšení, zvyšuje jejich odolnost, má relaxační účinek a upevňuje jejich zdraví. Není tedy nutné ji těhotným ženám zakazovat. Jestliže žena před otěhotněním saunu navštěvovala a chce pokračovat, musí vynechat první tři měsíce těhotenství, plodové vejce je v této době snadno zranitelné zevními vlivy: zvýšení tělesné teploty těhotné až na 38,5 °C v průběhu saunování může vyvolat nezvratné změny na centrální nervové soustavě embrya a plodu (platí ovšem pro dlouhodobé přehřívání). Těhotná si před návštěvou sauny musí uvědomit určitá rizika: • nemá chodit do sauny, pokud pociťuje předčasné stahy dělohy, neboť horko činnost dělohy zesiluje, • v sauně by si měla sednout na svůj suchý ručník položený zásadně stejnou stranou dolů, což je prevence plísňové infekce, • z téhož důvodu by měla používat vlastní sandály, • pobyt v sauně má omezit na takovou dobu, kdy se cítí dobře, • odpočinek v odpočívárně by měl trvat dostatečně dlouho. Během a zejména po saunování by měla těhotná přijímat dostatek tekutin, především minerálek bohatých na hořčík, poněvadž po pocení může hladina tohoto prvku v oběhu značně poklesnout. Tato situace by mohla být příčinou křečí a předčasných děložních stahů. Celková ztráta tekutin a minerálních látek následkem pocení v sauně musí být co nejrychleji nahrazena.


Jméno:
Příjmení: Martin

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den. Chtěl bych si postavit saunu (elektrickou)jsem stolař a jsem schopný si ji postavit sám, ale nemuhu nikde najít plány s jakých materiálů a v jakém pořadí to montovat. Děkuji Martin

Odpověd: V knihkupectví Vám jistě doporučí aktuální nabídku např.Česká sauna.


Jméno:
Příjmení: Iveta

Název Dotazu:

Dotaz: Také by mě zajímalo zda v jeden den saunování můžu střídat finskou saunu a saunu- parní lázeň. Děkuji

Odpověd: Nedoporučuji Vám během jednoho dne střídat finskou saunu a parní lázeň.


Jméno:
Příjmení: Bohuslav

Název Dotazu:

Dotaz: Prosím o informaci. Chtěl bych si postavit amatérsky infrasaunu, ale nevím kdo vyrábí popř. kde nakoupit vhodné infrazářiče. Děkuji Bohuslav

Odpověd: Dobrý den pane Bohuslave, vhodné infrazářiře lze zakoupit na naší prodejně v Husitské ulici 48 v Praze na Žžkově,zde Vám zodpovíme případné dotazy ohledně výstavby infrakabiny. Pavlína


Jméno:
Příjmení: J.J.Fagoš

Název Dotazu:

Dotaz: V sauně se dohadujeme, zda se může mluvit o pravidelnosti, když chodím do sauny v úterý a ve čtvrtek. Odpůrci tvrdí, že 1 den mezi uterkem a čtvrtkem je málo v poměru ke 4 dnům mezi čtvrtkem a úterkem. Také se hodně potím a to byl důvod, proč jsem začal chodit do sauny v domění, že se vypotím a v běžném životě to již nebude tak hrozné. Odpůrci mi tvrdí, že se to naopak bude zvyšovat. Poradíte mi? Děkuji J.J.Fagoš

Odpověd: Můžete mluvit o pravidelnosti,protože 2x týdně bez ohledu na poměr dnů.Není vhodné chodit dny po sobě,jeden den mezera je již OK.Máte pravdu Vy,poněvadž se v létě můžei saunovat,čož pomahá a zabraňuje nadměrnému pocení.POKRAČUJ TE!!!


Jméno:
Příjmení: Jitka Stavova

Název Dotazu:

Dotaz: Je-li kromě sauny k dispozici i parní kabina, je vhodné obě aktivity kombinovat? Popř. jakým způsobem? Děkuji za odpověď. J.Š.

Odpověd: Obě tyto aktivity jsou určitou zátěží proto nedoporučuji jejich užívání spojovot v jednom dni. Sauna se navštěvuje 1-2x týdně u parní lázně platí totéž.


Jméno:
Příjmení: Jan Diviš

Název Dotazu:

Dotaz: Mám vyšší krevní tlak.Můžu navštěvovat saunu ?

Odpověd: Toto je dotaz pro Vašeho lékaře.


Jméno:
Příjmení: pavel

Název Dotazu:

Dotaz: V rodinném domě chci vybudovat saunu svépomoci.Poraďte mi, prosím, o dostupné praktické literatuře o stavbě sauny.

Odpověd: V knihkupectví Vám jistě doporučí aktuální nabídku např. Česká sauna.


Jméno:
Příjmení: Soňa Šoulova

Název Dotazu:

Dotaz: Prosím chtěla bych vysvětlit účel klasického saunovaní a infrasauny. Jaké jsou základní rozdíly v působení na organismus. Děkuji.

Odpověd: Klasická sauna působí preventivně proti nachlazení, posiluje imunitu, zbavuje tělo škodlivých látek. Infra působí jako prohřívárna na bolestivé svaly a klouby, jako podpůrný prostředek pro trénink sportovců. Také jí mohou navštěvovat ti, kteří do klasické sauny nemohou- osoby s onemocněním srdce.


Jméno:
Příjmení: Hana Švecová

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den, můj známý koupil chalupu ve které jsou saunová kamna od firmy Zlatníky - typ SK 9. Kamna mají nahoře rošt, ale nikde nenašel saunové kameny?. Nechají se kameny na tento typ používat? A kde by se mohly sehnat? Děkuji za odpověď Hana Švecová

Odpověd: Vážená paní Švecová, zda-li se nechají používat kameny na kamna od firmy Zlatniky by Vám měl sdělit výrobce, od kterého jste kameny zakoupili, stejně tak jako, kde se dají sehnat. Naše firma dodává kameny k topidlům, které prodává a nelze zaručit, zda-li se dají používat i do jiných topidel.


Jméno:
Příjmení: Lalova

Název Dotazu:

Dotaz: dobry den, uvazuji o vybudovani sauny na chalupe - jaky je rozdil mezi saunovou kabinou a vestavenou saunou? Dekuji

Odpověd: U saunové kabiny jsou pohledové i vnitřní stěny obložené z vybraného materiálu a saunu lze umístit kde koliv. U vestavěné kabiny musí být vyhrazený prostor /např.u koupelny/ a obkládají se pouze vnitřní stěny.


Jméno:
Příjmení: Hana Čermáková

Název Dotazu:

Dotaz: Dobry den, zpracovavam diplomovou praci na tema sauna. Chtela jsem se zeptat, zda je mozne morit drevo urcene do interieru saunove kabiny. Za odpoved predem dekuji. Hana Cermakova, studentka MZLU v Brne

Odpověd: Dřevo určené do interiéru sauny se nesmí v žádném případě mořit, pouze dřevo z venkovní strany.


Jméno:
Příjmení: Michal

Název Dotazu:

Dotaz: Je nějaké omezení či doporučení v případě holení či jiného odstraňování ochlupení na tělě (před či po saunovaní)?

Odpověd: Ochlupení na těle, je nejlépe odstraňovat po saunování. Kdy jsou otevřené póry a odstraňování depilátorem není, tak bolestivé.


Jméno:
Příjmení: Jana Dvořáková

Název Dotazu:

Dotaz: Potřebovala bych vědět jestli na projektování saun platí nějaké vyhlášky nebo normy. Děkuji Dvořáková

Odpověd: Při projektování saun platí vyhláška 135/2004Sb. ze dne 17. března 2004, která stanoví hygienické požadavky, tato vyhláška je pouze pro komerční sauny.


Jméno:
Příjmení: pavlína

Název Dotazu:

Dotaz: Pro úplného začátečníka:jak by měl vypadat pobyt v sauně? Každý tvrdí něco jiného.

Odpověd: Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Před každým vstupem do potírny setřete vodu z povrchu těla. Do sauny vezměte je ručník, na který si sednete nebo lehnete. V sauně dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení masírujte povrch těla vlastním kartáčem, nebo masážní žínkou. Po 8 - 12 minutách vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénku, pokud možno i s hlavou. Při pocitu chladu se vraťte do sauny. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby mělo saunování účinek. Při procesu saunování je nutné hodně pít, nejlépe minerálku džus, chladný čaj, naprosto nevhodný je alkohol.


Jméno:
Příjmení: Veselá

Název Dotazu:

Dotaz: Prosím o odpověď nebo odkaz na literaturu jak postupovat při saunování dětí do 1 roku a vhodnosti sauny pro tak malé děti. Děkuji.

Odpověd: Odkáži Vás na knihu Saunujeme děti Dr. Mikoláška.


Jméno:
Příjmení: Kačka Karasová

Název Dotazu:

Dotaz: Existuje u nás odborná literatura o správném saunování?Za odpověd děkuji.

Odpověd: Jistě Vám v knihkupectví poradí- třeba knihy Dr.Mikoláška


Jméno:
Příjmení: Pavel Slovák

Název Dotazu:

Dotaz: Prosím Vás, jaká je optimální teplota v sauně? Je pravda, že teplota u stěn a stropu sauny je mnohem vyšší než v její jiné části? Děkuji za odpověď. Přeji krásný den. Pavel Slovák

Odpověd: doporučená teplota pro saunování je kolem 90 st. Teplota u stropu sauny je vyšší než udává dig. regulátor sauny.


Jméno:
Příjmení: Dita

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den,nevíte prosím kde by se dal absolovovat saunerský kurs. Děkuji Dita

Odpověd: Zkuste sehnat kontakt na APR.


Jméno:
Příjmení: peter turcan

Název Dotazu:

Dotaz: dobry den, potreboval by som poradit ako mozem kombinovat suchu a parnu sauna. kazdy den chodim plavat a mam moznost vyuzivat obe sauny cely tyzden. nie som si celkom isty ci je to zdrave, aj ked sa citim vyborne. vopred vam dakujem za odpoved, a prajem dalsie uspechy s vasou stankou.

Odpověd: Nedoporučuji Vám během jedné návštěvy plaveckého bazénu navštěvovat saunu a parní lázeň- je zde předpoklad vysoké zátěže organizmu.


Jméno:
Příjmení: Michal

Název Dotazu:

Dotaz: Dobry den, muzete mi prosim sdelit zda je vhodne pouzit pri izolaci sauny polystyren. Slysel sem ze se tento material zasadne nedoporucuje, proc? Dekuji a preji prijemny den

Odpověd: Mohl by se časem odpařit.


Jméno:
Příjmení: petr

Název Dotazu:

Dotaz: Kolikrat je optimalni opakovat cyklus poceni-ochlazovani? Vite neco o potirani se medem v saune?

Odpověd: Doporučuje se opakovat tento proces 3x.Potírání medem není běžné.


Jméno:
Příjmení: Jiří Holeček

Název Dotazu:

Dotaz: Můžou do sauny i těhotné ženy?

Odpověd: Po poradě s lékařem.


Jméno:
Příjmení: BK

Název Dotazu:

Dotaz: moze sauna docasne ovplyvnyt plodnost u muza?

Odpověd: Nemám takové zprávy.


Jméno:
Příjmení: Kobian Jiří

Název Dotazu:

Dotaz: Odpověď na dotaz ohledně používání oleje se mi zdá obytá.Promastit vlasy před saunou se doporučuje s eventuelním zabalením do turbanu tehdy,má-li saunující člověk suché,lámavé vlasy.Což je jeden z mála případů kdy sauna škodí. Zajímal by mě názor na použití parního nárazu při suchém saunování ev.vliv použití éterických olejů,např.eukaliptového. Sauně zdar Jiří

Odpověd: parní náraz se uskutečňuje většinou před ukončením saunovací fáze pro zvýšení intenzity pocení a pro maximální odbourání nežádoucích látek z těla.Aroma se používá pro zlepšení dýchání a zpříjemění prostředí sauny.


Jméno:
Příjmení: tomas Macek

Název Dotazu:

Dotaz: mam celkem silny kasel. jak bude pusobit sauna? pomuze nebo uskodi

Odpověd: Jestliže již trpíte tímto druhem onemocnění tak není vhodné navštěvovat saunu. Sauna se navštěvuje pro prevenci před podobným onemocněním.


Jméno:
Příjmení: Agata Kolodziejová

Název Dotazu:

Dotaz: Slyšela jsem, že je dobré před saunováním si natřít vlasy oleje. Chtěla jsem se zeptat jestli je to pravda a jestli ano tak jaký olej by to měl být. Děkuji

Odpověd: Tato informace se mi nezdá být seriozní.


Jméno:
Příjmení: Lenka Purschová

Název Dotazu:

Dotaz: Prosím o zaslání desatera saunování. Děkuji

Odpověd: 1. V prostorách sauny – včetně ochlazovny – nekuřte! 2. V šatně odložte vše – vezměte s sebou pouze mycí potřeby (ne však např. šampon ve skle) a dva větší ručníky nebo osušky. 3. Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem do potírny. 4. Před každým vstupem do potírny setřete vodu s povrchu těla. 5. Do potní místnosti vezměte jen ručník, na který si sednete nebo lehnete. V potírně dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy. 6. Při pocení masírujte povrch těla např. vlastním kartáčem. 7. Po dokonalém prohřátí- 8 až 12 minutách – vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte se v bazénku – pokud možno i s hlavou, nebo aspoň zátylek. Při pocitu chladu se vraťte z ochlazovny do potírny. Je vhodné mít na nohou tzv. vitnamky nebo stát na rohoži, abyste si neprochladli nohy. 8. Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát. 9. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo. 10. V odpočívárně zůstaňte alespoň půl hodiny, stále bez oděvu. Dopřejte si lehké jídlo, džus, mléko, kávu, něco slaného-naprosto nevhodné je pití tvrdého alkoholu. Rušíte tím vliv lázně na svůj organismus. Důležité! (1) Lázeň v sauně je určena především zdravým osobám. Osoby trpící nemocemi cévními a srdečními mohou používat saunu po odborné poradě s lékařem. Do sauny nemají přístup osoby, které trpí příznaky akutního onemocnění, zejména záněty cest dýchacích, se zvýšenými teplotami, kašlem, rýmou, průjmem, bolestmi hlavy, malátností, dále osoby nemocné chorobami budícími odpor, zejména kožními vyrážkami, otevřenými hnisajícími nebo krvavými ranami apod. Vstup není dále povolen osobám trpícím přenosnými onemocněními či bacilonosičům, jakož i osobám, v jejichž nejbližším okolí se vyskytla přenosná nemoc. Rovněž není povolen vstup osobám podnapilým, zahmyzeným a špinavým. Pracovníci sauny musí být poučeni o zjevných příznacích uvedených nemocí. (2) Při lázni se nesmí pít a jíst. Ve všech prostorech sauny se nesmí kouřit. (3) Na snadno viditelném místě musí být vyvěšen řád sauny, obsahující pokyny pro návštěvníka o chování v sauně, použití lázně, poskytnutí první pomoci …. a poučení o postupu k dosažení správného fyziologického účinku sauny.


Jméno:
Příjmení: Veselá

Název Dotazu:

Dotaz: Je nutná u sauny pro veřejnost ochlazovna i odpočívárna? Pokud je jen jedna z možností, která je lepší.Ochlazování je sprchami.Dále jek dispozici jedna místnost, máme ji zařídit jako ochlazovnu nebo odpočívárnu?Jaká optimální teplota by měla být v ochlazovně a v odpočívárně? Děkuji.

Odpověd: U veřejné sauny je zapotřebí zřídit šatnu- převlékárnu, potní místnost- saunu, místnost pro ochlezování- sprcha nebo ochlazovací bazén, odpočívárnu- místnost s lehátky pro relaxaci po sauně. Teplota v odpočívárně by měla být pokojová.


Jméno:
Příjmení:

Název Dotazu:

Dotaz: Jaké nápoje se doporučuje při saunování pít? Vždy nealko? Mně osobně chutná pivo, v sauně obvykle vypiju jedno, výjimečně dvě.

Odpověd: V průběhu saunování nealko, po sauně je možno si dát pivo.


Jméno:
Příjmení: Ladislav Pop

Název Dotazu:

Dotaz: Pane Semelka dobrý den , jaký vliv má sauna na odbourávání tuku a kolik lze za takové jedno saunování spálit resp.v jakém období se dostaví výsledky? Děkuji Láďa

Odpověd: Sauna nemá zásadní vliv na odbourávání tuku- při saunování se ve velké míře z těla odbourává voda- tímto můža dojít ke krátkodobému snížení hmotnosti.


Jméno:
Příjmení:

Název Dotazu:

Dotaz: Při úpravě interiéru sauny potřebuji použít lepidlo. Jaký výrobek mohu zvolit?

Odpověd: Nedoporučuji používat takové materiály uvnitř sauny.


Jméno:
Příjmení: Pavlína Chocenská

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den mám saunu doma a ráda bych se zeptala jak často chodit do sauny a jak tam být dlouho a na kolik stupňů by měla být sauta vyhřáta

Odpověd: Minimálně 1x týdně, cca 10-15min při cca 90 St.


Jméno:
Příjmení: ondra

Název Dotazu:

Dotaz: od kolika let věku dítěte je vhodné jeho saunování v suché sauně a při jaké teplotě.děkuji ondra

Odpověd: Veškeré potřebné informace najdete v knize Dr. Mikoláška Saunujeme děti.


Jméno:
Příjmení: miloslav jeřábek

Název Dotazu:

Dotaz: Velmi mne zaujala infrasauna, nerad bych však tím přišel o možnost klasické finské sauny. Je možné si pořídít infrasaunovou kabinu a navíc do ní zabudovat saunová kamna a mít možnost pak saunu používat variantně - někdy infrasaunu, někdy klasickou saunu? Děkuji za Vaši odpověď Miloslav Jeřábek

Odpověd: Toto je dnes již vyřešeno výrobkem firmy SaunaTop, která nabízí kombinované infrasauny řady MAGIC-HEAT, kde můžete využít obě metody saunování.


Jméno:
Příjmení: smetanova

Název Dotazu:

Dotaz: Chceme vybudovat saunu, ale nenalézáme žádné informace o sauně vytápěné dřevem(v objektu není zavedena elektřina, je to tedy pro nás jediná i lákavější možnost). Existuje kniha zaměřená na dřevem vytápěné sauny? Lze použít normální kamínka na jejichž pláty se položí spec.kameny? Jaká by v takovém případě musela být plocha plátů? Topí se v takových kamnech zvenku? Víte o nějaké sauně vytápěné dřevem v Praze? S pozdravem a s díky za Váš čas Markéta Smetanová

Odpověd: Asi Vás zklamu, v naprosté většině se dnes staví sauny s el. vytápěním.Na našem trhu jsou některé firmy , které tato topidla dováží, kdo ale zajišťuje montáž takovéto sauny mi není známo. Rozodně nedoporučuji používat Vámi zmiňovaná kamínka s pláty. Bohužel ani o takové sauně , která je v provozu nemám zprávy.


Jméno:
Příjmení: Karina Brymová

Název Dotazu:

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké má saunování kladné účinky. Předem děkuji.

Odpověd: Saunování má hlavně preventivní účinek- při pravidelném užívání sauny se zvyšuje odolnost organismu proti infekcím horních dýchacích cest a při intenzivním pocení se tělo zbavuje nežádoucích látek.


Jméno:
Příjmení: PAVLA SERBUSOVA

Název Dotazu:

Dotaz: Jak moc jsou nevhodné návštěvy sauny v prvních třech měsících těhotenství, jestliže saunu navštěvuji pravidelně již několik let a jsem na ni zvyklá.Do kolikátého měsíce těhotenství mohu saunu navštěvovat.Jsou nějaká rizika spojená s návštěvou sauny v období těhotenství. Děkuji předem za odpověď P. Serbusová

Odpověd: Toto je dotaz pro vašeho ošetřujícího lékaře.


Jméno:
Příjmení: Poliaková Gabriela

Název Dotazu:

Dotaz: Ráda bych věděla jaký je rozdíl mezi běžnou párovou(parní) saunou a saunou finskou!?Předem děkuji, Poliaková Gabriela

Odpověd: Vážená paní, bylo by vhodné blíže specifikovat pojem parní sauna. Na trhu je dnes velmi mnoho dodavatelů každý si vymýšlí své wellness procedury. Pro nás je klasická (těžká finská) sauna dřevěnou potírnou, v níž je teplota v rozmezí 90 až 110°C a vlhkost max. 3%. Parí saunou je možno myslet finskou saunu s topidlem, které má věstavěný výparník, který může potírnu zásobit vlhkostí až 30% a sníží se zde teplota na 60°C. Druhou možností je parní lázeň. Je to keramická potírna, v níž je vlhkost 100% a teplota do 60°C. Rozdíl je tedy hlavně ve vlhkost obsažené v prostoru potírny. Parní lázeň je velmi podobná sauně. Klima je v ní však jiné - mnohem vlhčí a ne tak horké. Tím se tělo nezahřívá tak prudce jako při saunování. Tuto potírnu pak mohou snáze navštěvovat lidé, kterým vysoké teploty a suchý vzduch nevyhovují. Doufám, že jsem Vám dostatečně odpověděl. S pozdravem Milan Zelený tel. 777 81 55 44 zeleny@saunatop.cz