Sauna a saunování

Wellness.

„WELLNESS“ - Co je to?

Termín wellness vychází z anglického spojení well-being, tzn. cítit se dobře, být v souladu sám se sebou, pěstovat kulturu těla, ducha a mysli.

Jednoduše se dá říci, že je to styl života, který směřuje k co největší fyzické i duševní pohodě. Cílem wellness je zejména to, aby se člověk cítil dobře a aby v rámci možností zpomalil nevyhnutelný proces stárnutí. Podle posledních studií můžeme své zdraví až z 80% ovlivnit způsobem našeho života a správnou životosprávou. Čtyři hlavní pilíře wellness tvoří optimální výživa, fitness – pohyb, kontrola stresu a kontrola váhy. Tyto faktory ovlivňující kvalitu našeho života jsou vlastně přirozenou součástí každého z nás a je jen na nás do jaké míry si toto uvědomujeme.

Wellness vzniklo v USA v podstatě také jako revolta proti fitness. Provozovatelé wellness center jsou toho názoru, že chronicky přepracovaný člověk ocení daleko spíše umírněný pohyb a vonnou relaxační koupel než hodinovou dřinu s činkami nebo na rotopedu. Wellness se od fitness liší celistvou péčí. Zatímco fitness se zaměřuje především na tělo člověka, krásu jeho svalů a jeho fyzickou kondici, wellness zdůrazňuje i péči o mentální zdraví a ducha. Do Česka dorazil boom wellness s několikaletým zpožděním.

Při výběru wellness bychom měli být ale v tuzemských podmínkách opatrní. Často se totiž pod rouškou wellness skrývá klasické fitcentrum, obohacené maximálně o masáže či kosmetický salon. S výběrem vhodného wellness centra či wellness pobytu Vám proto rádi poradíme. Na těchto webových stránkách budeme pravidelně doplňovat recenze z jednotlivých wellness provozů, máte se tedy na co těšit!